Barwy wojenne Celtów, a leczenie raka

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Roślina, z której starożytni Celtowie pozyskiwali niebieski barwnik służący im do malowania się przed bitwą, jest bogatym źródłem związku, pomocnego w walce z rakiem piersi - informuje "Journal of the Science of Food and Agriculture". Roślina ta to urzet barwierski (Isatis tinctoria), należąca do tej samej rodziny co kapusta, kalafior i brokuły. Urzet w przeszłości był uprawiany dla niebieskiego barwnika, podobnego do indygo.

Jak wykazał zespół Stefanii Galletti z uniwersytetu w Bolonii, urzet zawiera co najmniej 20 razy więcej cennego związku zwanego glukobrassicyną niż brokuły. Co więcej, zawartość glukobrassicyny w tej roślinie można jeszcze bardziej podnieść, uszkadzając jej liście. Pobudza to wydzielanie glukobrassicyny, co jest swoistym mechanizmem obronnym; w ten sposób urzet próbuje się bronić, ponieważ substancja ta zabija niektóre szkodniki. Już wcześniej zauważono, że jedzenie warzyw obfitujących w glukobrassicynę zmniejsza ryzyko nowotworów.

Glukobrassicyna może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu nowotworów, zwłaszcza raka piersi, ponieważ oczyszcza organizm z substancji rakotwórczych - w tym pochodnych estrogenu lub związków wdychanych przez palaczy.

Na razie urzet ułatwi naukowcom tańsze i łatwiejsze pozyskanie odpowiednich ilości glukobrassicyny do prowadzenia badań nad jej ochronnymi właściwościami.

Onet.pl, 15.08.2006

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady