Hipertermia Terapeutyczna jako element zintegrowanego leczenia nowotworów

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Traktowanie hipertermii oraz innych metod immunoonkologicznych jako ostatniej deski ratunku jest błędem. Organizm należy wspierać w walce od samego poczatku, zwłaszcza gdy nadal jest silny

Leczenie zintegrowane - równoczesne stosowanie metod chemicznych i/lub radiologicznych z immunologicznymi potęguje pozytywne efekty i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Podczas gdy chemio- i radioterapia niszczą komórki rakowe (ale również i zdrowe), immunoterapia "informuje" zdrowe komórki o zagrożeniu  i pobudza je do aktywności odpornościowej.

Czym jest hipertermia?

Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała, który sygnalizuje obecność zagrozenia w organizmie. Jako metoda terapeutyczna, używana jest do przełamania systemu termoregulacji organizmu.Za pośrednictwem aparatury medycznej podnoszona jest temperatura tkanek w określonych lokalizacjach lub całego organizmu do poziomu 38 st.C - 42 st.C.

Działanie Hipertermii

Na poziomie komórkowym w warunkach podwyższonej temperatury metabolizm komórek rakowych jest silnie zaburzony, podczas gdy sąsiadujace komórki zdrowe funkcjonują bez zastrzeżeń. Przez kolejne 48 godzin komórki nowotworowe są znacznie osłabione, dzięki czemu chemioterapia oraz radioterapia zwiększają swoją skuteczność.

Ponadto, hipertermia podnosi jakość życia pacjenta, redukuje objawy uboczne chemio- i radioterapii, działa przeciwbólowo (stosowana również w leczeniu paliatywnym) i pobudza krążenie krwi w organizmie oraz obniża ryzyko powstawania przerzutów.

Metoda ta znajduje zastosowanie głównie w onkologii (przede wszystkim w skojarzeniu z chemioterapią i radioterapią). Z powodzeniem stosuje się ją również w nieonkologicznych schorzeniach typu: nadciśnienie tętnicze, łuszczycowe zapalenie stawów i inne.

Tylko w Niemczech wykonuje się ponad 200 tys. zabiegów hipertermii rocznie, jako terapii onkologicznej. Hipertermia została uznana przez Niemiecką Organizację do Walki z Rakiem za "IV filar onkologii".

Hipertermia stała się metoda uznaną przez onkologów i docenioną w medycynie ortodoksyjnej, a o jej popularności świadczy ponad trzy tysiące publikacji naukowych, odnotowanych przez fachową, recenzowaną prasę medyczną. Lekarze, stosujący w praktyce metodę hipertermii wymieniają swoje doświadczenia w ramach Europejskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej ECHO. Dotychczas odbyło ono już 26 zjazdów, które gromadziły każdorazowo ponad 200 lekarzy stosujących hipertermię w onkologii.

W Polsce do niedawna lecznicze działanie hipertermii traktowano trochę w kategoriach egzotycznego odłamu medycyny. Postrzeganie tej metody zmieniło się jednak diametralnie na przestrzeni ostatnich piętnastu lat w związku z udowodnioną naukowo skutecznością w przebiegu leczenia.

 

Źródło i więcej informacji: www.hipertermia.pl

 

 

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady