Jak to jest mieć raka piersi - opowieść Joanny Karolak

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Joanna Karolak po chorobie została instruktorem zumby, bo taniec był dla niej rehabilitacją i chciała w ten sposób pomagać innym kobietom. Jej opowieść to fragment książki, która ukaże się w piątek - 20.11.2015.  
Jak to jest mieć - z19199573QJoanna-Karolak-po-chorobie-zostala-instruktorem-zu.jpg

Zachorowałam, snuje opowieść bohaterka wywiadu, mając 36 lat. Po wypadku samochodowym, który jak uważam, zdarzył się w jakimś celu, bo nagle - nie wiadomo z jakiego powodu - wjechałam w tył samochodu przede mną. Od pasów samochodowych zrobił mi się na piersi krwiak. Przez trzy tygodnie nie znikał. Lekarze długo mnie uspokajali, że trzeba na to czasu. Ale w końcu po biopsji okazało się, że to nie żaden krwiak, tylko rak. W dodatku bardzo zaawansowany, z przerzutami do węzłów chłonnych. Sytuacja była bardzo poważna. Rozwinął się w ekspresowym tempie, w ciągu roku od ostatniego badania!

To dowodzi, że oprócz badań kontrolnych, które wykonujemy, musimy stale wsłuchiwać się w swój organizm. Najczęściej wysyła on sygnały, że dzieje się coś złego. Ale odpychamy je od siebie. Nie reagujemy.

Jestem pewna, że po części do rozwoju choroby przyczynił się styl życia, jaki wtedy prowadziłam: szybkość, stres i niedbanie o siebie. To osłabia układ odpornościowy.

Jeśli czyta ten tekst ktoś, kto właśnie zapracowuje się na śmierć, to proszę: zwolnij, człowieku!

Jak już wreszcie się podniosłam z choroby, postanowiłam żyć normalnie. Pozbyłam się rzeczy i osób, które ciągnęły mnie w dół.

Miałam i chemioterapię, i operację, i naświetlania. Mija pięć lat od postawienia diagnozy, a ja dalej biorę leki. I żyję. Po pierwszej chemii organizm nie do końca jeszcze wiedział, co go spotkało. Po drugiej - już tak! To moment, kiedy trzeba wyhamować. Gorzej zniosłam radioterapię. Nigdy nie przyjęłam do wiadomości, że umieram. Nastawiona byłam na walkę.

Joanna Karolak, not. Margit Kossobudzka, wyborcza.pl/Tylko zdrowie z dn. 18.11.2015
Fot. Maciej Zienkiewicz 

Źródło i więcej informacji: http://wyborcza.pl/…/1,137474,19201906,jak-to-jest-miec-rak…

"Rak piersi. Odbuduj swoje ciało i swoje życie. Jak zachować zdrowie i kobiecość po terapii onkologicznej". Autorzy, lekarze specjalizujący się w leczeniu raka piersi - prof. Uros Ahcan i prof. Tadeusz Pieńkowski, stworzyli wyczerpujący i przystępny przewodnik po metodach terapeutycznych i rekonstrukcyjnych. Książka podpowiada, jak radzić sobie z dolegliwościami i bólem, odpowiada na pytania, jakie zadają sobie chore i ich bliscy. 

tagi: rak piersi

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady