16 Listopada 2015

Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Prezentowane zdjęcie młodej polskiej artystki, Kingi Kubiak, to znacznie więcej niż wystawienie blizn po mastektomii na widok publiczny. To pomoc w zaakceptowaniu „siebie” po operacji, a także pokazanie innym poruszajacej waleczności i inspirującej odwagi w walce z rakiem.  "Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." - Don McCullin
Fotografia nie jest - DSC_0814bnowe1234aaaaaaaaaaaaa.jpg

A oto idea, która przyswiecała artystce i Jej apel. 

"ODWAGA. Tak nazwałam to zdjęcie, bo przecież trzeba mieć odwagę walczyć z chorobą, odwagę stawić temu czoła, odwagę na to by żyć dalej ze świadomością swoich przeżyć a przede wszystkim ODWAGĘ by stanąć przed obiektywem i podzielić sie tym wszystkim z innymi....

Zdjęcie jest mocne, ale to moj maly odzew na tak często ostatnio poruszany temat walki z rakiem piersi. Chciałam to po prostu zrobić po swojemu i mam nadzieje, że też po coś. Liczę na to, że jezeli choc jedna osoba patrząc na to foto pomyśli o swoim zdrowiu, wtedy uznam to za sukces...

Dziś nie proszę o lajki pod foto, dziś chcę, by to zdjęcie ujrzalo jak najwiecej osob, to taki mój mały apel o udostępnienie zdjęcia.

Dziękuje :-)

Kinga Kubiak "

https://m.facebook.com/KingaKubiakPhotographyy/ 

Autorka prezentowanego zdjęcia, artystka-forografik, Kinga Kubiak zaprasza serdecznie na sesje zdjeciowe, zarowno studyjne jak i plenerowe.

Warto wspomnieć również dokonania Davida Jaya, amerykańskiego artysty, który specjalizował się w fotografowaniu pięknych modelek na wybiegach modowych całego świata. Gdy jego przyjaciółka, w wieku 32 lat, zachorowała na nowotwór i przeszła amputację piersi, Jay postanowił pomóc jej uporać się z traumą, robiąc zdjęcia. Efekty tej sesji po mastektomii przeszły jego najśmielsze oczekiwania. To nie były zwykłe zdjęcia. One wprost ukazywały historię jej walki o siebie i bólu, z jakim musiała się zmierzyć. To był przełom w karierze Davida Jay’a.

Od tego momentu postanowił fotografować kobiety naznaczone na ciele piętnem raka. Te zdjęcia to znacznie więcej niż wystawienie ich blizn i łysych głów na widok publiczny. To pomoc dla nich w zaakceptowaniu „siebie” po operacji, a także pokazanie innym ich waleczności i odwagi. Jay robi zdjęcia odważnym amazonkom. Ich portrety są piękne i zarazem ambitne w formie, zaś efekt tych niezwykłych sesji do głębi porusza i zarazem inspiruje.

Organizacja The SCAR Project, której David Jay patronuje, stawia sobie przede wszystkim za cel uświadamianie, że rak piersi to nie tylko "różowa wstążka". Inicjatywa opiera się głównie na prezentowaniu bardzo wymownych portretów ludzi zmagających się z rakiem, pokazując ciała walczące z chorobą. Dużo na tych portretach blizn i realizmu.

Serwis społecznosciowy FB już w 2013 r., w przypadku zdjęć po mastektomii, zdecydował, że takie działania służą poprawie świadomości i przyczyniają się do walki z rakiem. 

Zdjęcia kobiet sfotografowanych przez Davida Jay’a w ramach projektu The Scar Project - Breast Cancer Is Not A Pink Ribbon:  http://www.thescarproject.org/gallery/

https://m.facebook.com/KingaKubiakPhotography/ 
Autor prezentowanego zdjęcia : Kinga Kubiak

Zaprasza serdecznie na sesje zdjeciowe, zarowno studyjne jak i plenerowe.

 

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady