Powrót do zdrowia po operacji

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Tuż po operacji, konieczne będzie noszenie opatrunku, który personel medyczny będzie regularnie zmieniał. Na początku, z powodu zapalenia i opuchlizny, nowa pierś będzie większa, ale w ciągu kilku tygodni jej rozmiar powinien się zmniejszyć.

Przez kilka tygodni od operacji aż do momentu, kiedy lekarz stwierdzi, że rana jest zagojona, pacjentka powinna unikać kąpieli, aby nie moczyć rany. Po tym czasie pacjentka może brać prysznic lub kąpiel, ponieważ jednak moczenie rany podczas kąpieli niesie ze sobą ryzyko wywołania infekcji rany zalecane są prysznice z zachowaniem szczególnej ostrożności. Strumienia wody nie należy kierować bezpośrednio na nową pierś. Do mycia należy używać letniej wody i nieperfumowanego mydła. Powierzchnię rany należy dokładnie osuszać czystym i suchym ręcznikiem poprzez wklepywanie: rany nie wolno trzeć ręcznikiem.

Masaż skóry po rekonstrukcji

Z reguły lekarze zalecają masaż skóry odtworzonej piersi olejkiem lub kremem do ciała, co pomoże w utrzymaniu skóry jędrnej i w dobrej kondycji, a także zmniejszy ryzyko utworzenia się torebki łącznotkankowej wokół implantu.

Noszenie stanika po rekonstrukcji

Niektórzy lekarze zalecają noszenie przez kilka tygodni od przebytej operacji solidnego podtrzymującego piersi stanika, nawet w ciągu nocnego odpoczynku. Inni z kolei uważają, że rodzaj noszonej bielizny nie ma wielkiego wpływu na estetyczny efekt rekonstrukcji, toteż specjalna bielizna nie jest konieczna i zalecają zwykły stanik, a nawet nie noszenie go w ogóle, co w ich opinii, pomoże w uzyskaniu naturalnego opadnięcia nowej piersi. Kwestię tę pacjentka powinna przedyskutować ze swoim lekarzem po operacji.

Ruchy ramienia po rekonstrukcji

Pełne ruchy ramienia po stronie operowanej są możliwe w sześć tygodni po rekonstrukcji, aczkolwiek mogą one sprawiać jeszcze przez pewien czas trudności. Bardzo ważne jest, aby fizjoterapeuta od razu po operacji pokazał pacjentce ćwiczenia, jakie ma ona wykonywać. Wraz z powrotem pacjentki do zdrowia zestaw ćwiczeń zbędzie zmieniany.

Niektórzy lekarze zalecają specjalne ćwiczenia dla pacjentek po rekonstrukcji. W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Powrót do codziennych czynności

Pacjentki chcą wiedzieć, kiedy będą mogły powrócić do wykonywania codziennych czynności takich jak prowadzenie samochodu, noszenie zakupów, wykonywanie prac domowych czy praca w ogródku. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to zależało od rodzaju zastosowanej rekonstrukcji i indywidualnych predyspozycji pacjentki. Kwestia ta będzie mogła być przedyskutowana z lekarzem czy pielęgniarką w późniejszym terminie.

Jeśli chodzi o prowadzenie samochodu, to przyjmuje się, że pacjentka może rozpocząć prowadzenie pojazdu, kiedy jest ona w stanie nagle obrócić koło kierownicy lub bezpiecznie zatrzymać pojazd w nagłym przypadku. Niektóre pacjentki są w stanie wykonać taki manewr już w kilka tygodni po operacji, a niektórym zajmuje to znacznie więcej czasu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady