RakPiersi  >  O chorobie  >  Leczenie  >  Rak piersi w czasie ciąży

Leczenie

 

Rak piersi w czasie ciąży

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Wydaje się, że rak piersi w czasie ciąży nie występuje częściej niż w innych okresach w życiu kobiety i przebieg choroby jest podobny. Jest raczej pewne, na podstawie dotychczasowych badań, że zachodzące podczas ciąży zmiany hormonalne i wysoki poziom estrogenów nie pogarszają sytuacji.

Nie istnieją przyczyny, z powodu których rak piersi w czasie ciąży musi zawsze prowadzić do zgonu.

Radioterapia nie jest rozważana jako metoda lecznicza w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, a nawet w III trymestrze jej stosowanie jest kontrowersyjne. Stosowane w chemioterapii leki przeciwnowotworowe są toksyczne, wpływają niekorzystnie na rozwijający się płód i najbardziej wskazane wydaje się być unikanie ich w trzech pierwszych miesiącach ciąży. W II i III trymestrze wybrane i sprawdzone leki mogą być stosunkowo bezpiecznie podawane. Możliwe jest przeprowadzenie mastektomii, a nie wycięcie samego tylko guzka w piersi, gdyż takie postępowanie pozwala uniknąć naświetlania piersi.

W przypadku zaawansowanej ciąży możliwym rozwiązaniem jest zaczekanie do porodu, a następnie rozpoczęcie właściwego leczenia raka piersi.

 

Przeczytaj także: Ciąża a rak piersi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady