Działania po wykryciu guzka piersi
Pierwszą i podstawową czynnością w przypadku wykrycia guzka w piersi jest zbadanie odpowiedniego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli podobna zmiana występuje w obu piersiach, zwykle nie jest ona groźna, choć wymaga konsultacji lekarza w celu wyjaśnienia problemu. Jeżeli okaże się, że zmiana nie jest symetryczna nie należy od razu wpadać w panikę. Trzeba zapamiętać gdzie wykryta zmiana jest zlokalizowana i skontaktować się z lekarzem, aby przedstawić swoje wątpliwości. Jeżeli lekarz podzielać będzie obawy, zaleci dalsze postępowanie diagnostyczne, które rozwieje wątpliwości.
Do czasu wizyty u lekarza nie zaleca się powtórnego samobadania. Ważnym elementem jest w tym okresie wsparcie psychiczne najbliższych. Kontakt z bliskimi osobami jest bardzo pomocny w przetrwaniu trudnych chwil przed wizytą u lekarza, a także w dalszym procesie diagnostycznym, jeżeli taki będzie potrzebny.
Należy podkreślić, że badania statystyczne wykazują, iż większość (prawie 80%) guzków wykrywanych palcami podczas samobadania nie ma złośliwego charakteru.