Blog użytkownika - lilafab

Gabrysia :-)

Październik 2017


17 Kwiecień 2018, 12:33

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Zarażenie się wirusem HPV jest powszechne zarówno u kobiet jak i u mężczyzn aktywnych seksualnie. Jest to groźna infekcja, chociaż na początku przebiega bez żadnych objawów. Może prowadzić do rozwinięcia się choroby nowotworowej. Częste badanie się oraz świadomość skutków takiej infekcji zapobiega przede wszystkim nowotworom ale również zarażaniu innych osób.
Wirus brodawczaka ludzkiego jest niezwykle groźny. Bardzo łatwo można zarazić nim siebie oraz nasze najbliższe otoczenie. Skutki oddziaływania wirusa na organizm mogą być nawet śmiertelne. U kobiet, pewnie odmiany wirusa mogą prowadzić do powstania raka szyjki macicy. U mężczyzn wywołują raka prącia.
Istnieje kilka sposobów zarażenia się:

Najczęstszym sposobem zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego jest stosunek płciowy z nosicielem. Wirus przenika do organizmu przez mikrouszkodzenia naskórka a następnie rozprzestrzenia się na komórki. Trzeba pamiętać o tym, że prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem. Rozwiązłość i częsta zmiana partnerów seksualnych znacznie zwiększa ryzyko zarażenia się. Następnie, nieświadomie możemy przenosić wirusa na inne osoby.

Niestety ofiarą wirusa HPV można stać się także, gdy używamy przedmiotów osobistych należących do osoby zarażonej takich jak: bielizna, ręczniki, przybory kosmetyczne. Niewłaściwa higiena osobista także może sprzyjać omawianej infekcji wirusowej. Ofiarą wirusa HPV możemy się stać również poprzez nieostrożne korzystanie z toalet publicznych. Kobieta w ciąży nieświadomie może przenieść wirusa na dziecko.

Zakażenie wirusem HPV najczęściej dotyka osoby o obniżonej odporności ale nie można bagatelizować tej infekcji ze względu na łatwość przenoszenia jej na inne osoby i groźne skutki w postaci nowotworów. Należy dbać o higienę osobistą i odpowiednią dietę. Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na rozsądne kontakty seksualne.
Powinniśmy także często się badać, nawet jeśli nie występują żadne objawy i korzystać z porad lekarza. Ogólnodostępne są szczepiony i testy pozwalające wykryć obecność wirusa.
Wcześnie wykryte zakażenie wirusem HPV zapobiega chorobom nowotworowym i innym groźnym powikłaniom. Leczenie infekcji nie jest proste ponieważ wirus posiada aż 100 odmian. Najczęściej wybierana jest metoda leczenia farmakologicznego ale w ciężkich przypadkach może być wymagany zabieg chirurgiczny, gdy zmiany są już bardzo duże.


tagi: hpv
dodaj komentarz

Komentarze [0]

Brak komentarzy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Blog - Top 10
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady