RakPiersi  >  O chorobie  >  Po leczeniu  >  Gimnastyka po mastektomii

Po leczeniu

 

Gimnastyka po mastektomii

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Bezpośrednio po operacji jest nieco ograniczona zdolność ruchowa ramion. Normalny zakres ruchów i ich elastyczność powinny jednak stopniowo wracać, ale możesz przyspieszyć powrót do formy, wykonując systematycznie kilka łatwych ćwiczeń.

1. Zapinanie biustonosza.

cw_01.jpg

Podnieś ręce na wysokość barków. Stój na lekko roztawionych nogach, aby utrzymać równowagę. Zwiększaj ruchomość barków wykonując ruchy zwykle praktykowane podczas zakładania stanika. Zacznij od wyciągnięcia rąk i uniesienia ich na wysokość ramion.

cw_1_1.jpg

Zegnij ręce w łokciach, palce skieruj w stronę podłogi, ramiona trzymaj pod kątem prostym do ciała. Powoli zbliżaj dłonie do ciała, łącząc je na plecach, na wysokości zapięcia biustonosza. Rozluźnij ramiona, a następnie powtórz ćwiczenie.

2.Wycieranie pleców

cw_2.jpg

Trzymaj naciągnięty ręcznik ukośnie za plecami. Przesuwaj go w górę i w dół wzdłuż ukośnej linii, tak jak podczas wycierania pleców. Powtórz ćwiczenie z ręcznikiem trzymanym w drugiej ręce u góry. Ręcznik lub szarfa powinny być na tyle długie, abyś mogła wyprostować jedno ramię.

3. Szczotkowanie włosów

cw_3.jpg

Oprzyj ramię na twardej powierzchni. Trzymając prosto głowę i barki, szczotkuj włosy do góry i na boki.

4. Ściskanie dłonią piłeczki

cw_4.jpg

Trzymaj w dłoni gumową piłeczkę lub podobny do niej przedmiot. Piłeczka powinna być dostatecznie twarda, abyś musiała użyć siły podczas jej ściskania, ale zarazem na tyle miękka, aby dała się zauważyć po pewnym czasie poprawa siły mięśni. Zaciskając pięść, uciskaj delikatnie piłkę, następnie rozluźnij dłoń. Zaprzestań ćwiczenia, jeżeli pojawi się ból.

5. Gimnastyka ramienia

cw_5.jpg

Połóż zdrowe ramię na płaskiej powierzchni i oprzyj na nim głowę jak na ilustracji lub stań bokiem do stołu lub oparcia krzesła i oprzyj na nim zdrowe ramię. Zginając się lekko w talii zwieś swobodnie ramię po operowanej stronie. Kołysz zwisającą rękę do przodu i do tyłu, w prawo i w lewo, a następnie zataczaj nią małe kręgi. Kiedy ramię rozluźni się, stopniowo powiększaj zakres ruchów.

6. Wędrówka po ścianie.

cw_6.jpg

Ćwiczenie to pomoże zwiększyć ruchomość barków. Stań w niewielkim rozkroku twarzą do ściany. Ułóż dłonie płasko na ścianie na wysokości barków, ale nie opieraj się na dłoniach całym ciężarem ciała.

cw_6_1.jpg

Powoli przesuwaj dłonie ku górze, ale przerwij ćwiczenie, jeśli poczujesz ból. Opuść ręce na wysokość barków i zacznij jeszcze raz. Staraj się sięgnąć wyżej niż poprzednio, aby zwiększyć zakres ruchomości stawów, ale nie nadwerężaj mięśni.

Opracowano na podstawie:
1. Miriam Stoppard, W trosce o Twoje piersi, Kalliope Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 1997.

Polecamy również filmy video z przykładowymi zestawami ćwiczeń.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady