Lumpektomia i natychmiastowa rekonstrukcja

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

W przypadkach rozległego raka piersi stosuje się radykalną mastektomię, ponieważ efekt estetyczny wycięcia dużych obszarów tkanki z piersi byłby nie zbyt dobry. Czasami jednak możliwe jest przeprowadzenie lumpektomii i natychmiastowej rekonstrukcji piersi. W pierwszym etapie usuwany jest guzek z fragmentem otaczającej zdrowej tkanki. Następnie, po upewnieniu się, że rak został usunięty, płat z mięśnia najszerszego grzbietu jest przetaczany pod skórą w miejsce usuniętego fragmentu piersi.

Operacja przenoszenia płata z mięśnia najszerszego grzbietu wykonywana jest przez niewielkie nacięcie w skórze pod pachą lub z boku piersi. Operacja ta zwykle nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych blizn, a estetyczny rezultat jest zwykle bardzo dobry. Po operacji zazwyczaj pacjentka poddawana jest radioterapii.

 



Rekonstrukcja w przypadku lumpektomii i radioterapii

Lumpektomia, czyli usunięcie guzka, po której najczęściej stosuje się radioterapię jest powszechnie stosowaną metodą leczenia raka piersi.

Jedna na pięć kobiet stwierdza, że po operacji leczona pierś jest mniejsza od drugiej. W takiej sytuacji można wyrównać różnicę pomiędzy piersiami poprzez zmniejszenie drugiej piersi. Utracona tkanka w leczonej piersi może też zostać uzupełniona przez wyspę płatu skórno-mięśniowego (zazwyczaj płat z mięśnia najszerszego grzbietu).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady