RakPiersi  >  O chorobie  >  Po leczeniu  >  Rekonstrukcja piersi  >  Rekonstrukcja brodawki

Rekonstrukcja brodawki

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

W trakcie mastektomii usuwana jest cała pierś łącznie z brodawką, jednak w przypadku usunięcia piersi i natychmiastowej rekonstrukcji zachowanie brodawki jest możliwe. Są dwa sposoby zachowania brodawki:

Zachowanie brodawki

  1. W przypadku, kiedy usuwana jest tylko leżąca pod skórą tkanka (tzw. mastektomia podskórna) brodawka może pozostać na skórze piersi.
  2. W przypadku, kiedy cała pierś usuwana jest wraz z pokrywającą ją skórą brodawka może zostać przeszczepiona na odtworzoną pierś.

Jeżeli istnieje najmniejsza obawa, że brodawka lub otaczająca ją tkanka zawiera komórki rakowe zachowanie brodawki nie jest możliwe.

Operacja odtwórcza brodawki

Jeżeli brodawka musi być usunięta podczas mastektomii lub lumpektomii i przeszczepienie jej w trakcie natychmiastowej rekonstrukcji nie jest możliwe, wciąż można będzie odtworzyć brodawkę w późniejszym terminie. Zwykle dokonuje się tego, kiedy otworzona pierś zagoi się i nabierze swojego ostatecznego kształtu i pozycji. Dzięki temu chirurg będzie mógł umiejscowić brodawkę w odpowiednim miejscu, w jednej linii z brodawką drugiej piersi. Okres czasu pomiędzy operacjami – rekonstrukcji piersi i rekonstrukcji brodawki – może być różny, zwykle są to trzy do czterech miesięcy.

Stosowane techniki

Do odtworzenia brodawki stosuje się najróżniejsze techniki. Przy rekonstrukcji z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki zazwyczaj jednocześnie odtwarza się kształt brodawki na piersi, a w sześć do ośmiu tygodni później brodawka i otoczka są pokrywane tatuażem w celu nadania odpowiedniej barwy.

Rzadziej brodawka może być odtworzona ze skóry przeszczepionej z innych odpowiednich do tego miejsc ciała, głównie z brodawki i otoczki drugiej piersi lub wewnętrznej części górnego uda, gdzie skóra ma ciemniejszą barwę.

Należy zdawać sobie sprawę, że odtworzona brodawka nie będzie miała ani czucia ani reakcji na bodźce, jakie posiada naturalna brodawka.

Proteza brodawki

Jeśli pacjentka nie chce poddawać się kolejnej operacji w celu odtworzenia brodawki może zdecydować się na silikonową protezę, która zostanie przyklejona do odtworzonej piersi. Protezę taką można kupić gotową lub wykonać na zamówienie tak, aby pasowała do naturalnej brodawki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady