Rekonstrukcja z użyciem wolnego płata

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Przy rekonstrukcji z użyciem wolnego płata wyspa skórno - mięśniowa z jednej części ciała pacjentki jest przenoszona na drugą część a system ukrwienia jest odcinany i nowy system tworzony jest w miejscu piersi. Technika ta wymaga zastosowania mikrochirurgii (zespalanie tętnic i żył o średnicy 2-3 mm przy użyciu mikroskopu).

Do utworzenia nowego systemu ukrwienia płatu tworzącego nową pierś wykorzystywane są naczynia krwionośne z okolicy pachy lub wewnątrz piersi w okolicach mostka.

Do zrekonstruowania piersi mogą być użyte różne wolne płaty. Jest to wysoko specjalistyczny rodzaj operacji i może być przeprowadzany tylko przez wyspecjalizowanego i doświadczonego w tej dziedzinie chirurga. Może być tak, że mikrochirurg uczestniczący w operacji może specjalizować się tylko w jednym czy dwóch rodzajach technik mikrochirurgicznych.

Wolny płat TRAM

W technice tej wykorzystuje się tą samą wyspę skórną z podbrzusza, która jest wykorzystywana w rekonstrukcji z wykorzystaniem płata TRAM przenoszonego na szypule, ale pobierana jest mniejsza ilość mięśnia. System ukrwienia wolnego płata jest lepszy, ponieważ krew nie musi dopływać na dużą odległość. Technika ta daje możliwość odtworzenia dużej piersi, a efekt estetyczny zwykle jest bardzo zadowalający. Jednak w miejscu, z którego został wypreparowany mięsień w celu zapobieżenia powstaniu przepukliny lub wybrzuszeń konieczne jest zastosowanie wzmacniającej siatki.

Wolny płat DIEP (Deep Inferior Epigastric Perforator)

Z podbrzusza pobierana jest wyspa skórno - tłuszczowa bez mięśnia. Zamiast tego delikatne naczynia krwionośne są ostrożnie wycinane z mięśnia pozostawionego na brzuchu. Estetyczny efekt odtworzonej piersi zwykle jest bardzo dobry a ryzyko wystąpienia przepukliny czy wybrzuszeń jest bardzo znikome, w związku z czym nie istnieje konieczność stosowania siatki.

Czas trwania tej operacji jest znacznie dłuższy niż przy przenoszeniu wyspy na szypule (od 6 do 8 godzin) i niesie ze sobą ryzyko obumarcia tkanki, jeżeli system ukrwienia zrekonstruowanej piersi nie jest wystarczająco dobry. Zdarza się to u 5% kobiet przechodzących ten rodzaj operacji.

Wolny płat SGAP (Superior Gluteal Artery Perforator)

W tej technice wyspa skórno – tłuszczowa używana do zrekonstruowania piersi pobierana jest z pośladka. Zwykle stosuje się ją, kiedy płat nie może być pobrany z brzucha z powodu będących efektem wcześniejszych operacji blizn.

tagi: diep, sgap, tram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady