Styl życia po leczeniu
Po powrocie ze szpitala kobieta przystosowuje się do życia w warunkach zmienionych przez operację. Początkowo organizm kobiety jest osłabiony, z każdym dniem jednak, będzie odzyskiwał siły i stawał się coraz silniejszy. To, czy kobieta powie otoczeniu o przebytej operacji, zależy wyłącznie od niej. Po zakończeniu leczenia kobieta powinna podlegać okresowym kontrolom, które mogłyby wykryć ewentualny nawrót choroby nowotworowej. Kobieta, po amputacji piersi, powinna regularnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne w celu wzmocnienia mięśni obręczy barkowej i ramienia, a także przyzwyczaić się do noszenia protezy.
Około 5 % kobiet po mastektomii cierpi z powodu obrzęku limfatycznego o różnym stopniu nasilenia. Dzieje się tak, ponieważ operacja może spowodować uszkodzenie węzłów chłonnych, a to prowadzi do zablokowania spływu chłonki. Chłonka ta zalega w tkankach kończyny, powodując obrzęk i sztywność. Dlatego zaleca się wysokie ułożenie kończyny w czasie snu, wypoczynku i pracy. Podczas pracy powinno się jak najczęściej unosić w górę kończynę strony operowanej i wykonywać ćwiczenia ułatwiające odpływ chłonki. Należy unikać obciążania tej ręki.
Kobiety po mastektomii nie powinny rezygnować z dotychczasowego stylu życia, muszą jedynie większą uwagę zwrócić na toaletę i ubiór. Noszenie protezy ukrywa fakt przebytej operacji i jednocześnie zapewnia kobiecie lepsze samopoczucie. Proteza jest sztuczną piersią pozbawioną brodawki, ale zaopatrzoną w ogon pachowy. Ze względów kosmetycznych i zdrowotnych zaleca się noszenie protezy, której kształt, ciężar i inne cechy odpowiadają pozostałej piersi. Dla każdej kobiety można znaleźć odpowiedni typ protezy. Jeżeli na początku wyboru protezy zdarzają się trudności, nie należy upadać na duchu. Istnieje wiele rodzajów protez i dla każdej kobiety uda się dopasować odpowiedni typ. Choć żadna proteza nie zastąpi w pełni piersi, dostępne dziś modele pozwalają kobiecie po mastektomii założyć nawet kostium kąpielowy, czy mocno wydekoltowaną suknię.
Ważną kwestią pozostaje wybór biustonosza. Właściwy biustonosz powinien być dobrze dopasowany do protezy i mieć szerokie ramiączka. Nie powinno się nosić szeroko i nisko wyciętych staników np. bardotek. Najlepiej wybrać biustonosz bawełniany, przez który skóra oddycha. Wielkość dekoltu w ubiorze każda kobieta powinna rozważyć sama. Dekolt nie powinien być krępujący. Większe wycięcia w garsonkach można ozdobić kołnierzykiem bluzki lub apaszką, czy też biżuterią. W razie obrzęku po stronie operowanej zaleca się noszenie ubiorów z luźnymi, średnimi lub długimi rękawami.
Ubiory sportowe używane przez kobiety po operacji powinny być luźne, nie krępujące ruchów, z małym dekoltem oraz szerokimi ramiączkami, bądź długimi rękawami. Jeżeli zaś chodzi o kostium kąpielowy, zaleca się noszenie kostiumów jednoczęściowych, z szerokimi ramiączkami. Przy wychodzeniu z wody trzeba umiejętnie i zręcznie odcisnąć wodę z okolicy protezy (np. podczas wycierania się ręcznikiem, albo pozorując ruch poprawiania czepka jednocześnie nacisnąć łokciem okolicę protezy).
Kobiety po przebytej chorobie nie powinny rezygnować z życia towarzyskiego. Zawsze jednak wybór stroju wieczorowego należy przemyśleć wcześniej i dobrać odpowiednie dodatki, które maskowałyby ślady przebytej operacji (np. szal, apaszkę, pelerynę, biżuterię), czasami można zastosować dekolt asymetryczny. Ubiór zawsze powinien być wygodny i niekrępujący ruchów, atrakcyjny i taki, aby kobieta dobrze się w nim czuła.
U kobiet, które przebyły operację, często pojawiają się problemy natury psychicznej. Choć jest to uzasadnione i zrozumiałe, kobieta musi nauczyć się akceptować zmiany, będące następstwem operacji. Należy także podkreślić, że nawet jeżeli leczenie choroby zakończyło się sukcesem, nie ma pełnej gwarancji całkowitego wyleczenia. Kobiecie, w trudnych chwilach wymagających zrozumienia i porady, często pomaga kontakt z grupą kobiet leczonych z powodu raka sutka.