Nie musimy umierać na raka! Gdzie szukać profesjonalnej pomocy.
Dlatego nie lekceważmy objawów. Oto symptomy, które powinny skłonić cię do pilnej wizyty u lekarza:
• guzek, zgrubienie lub innego rodzaju dysproporcja, którą wyczułaś pod palcami podczas
samobadania piersi;
• asymetria piersi, której wcześniej nie dostrzegłaś (jeden gruczoł większy od drugiego);
• zmiana koloru skóry na piersi, marszczenie się,napinanie, pogrubienie lub inne zmiany w wyglądzie;
• wciągnięcie brodawki, wyciekanie płynu lub jakiekolwiek inne anomalie w wyglądzie piersi;
• bolesność, obrzęk lub powiększenie węzłów chłonnych pod pachą (normalnie są one niewyczuwalne w dotyku)
BADAJ SIĘ! Mammografia umożliwia rozpoznanie choroby w fazie, w której nie daje ona jeszcze żadnych dolegliwości. Jeśli więc skończyłaś 35 lat, idź na mammografię. Po ukończeniu 40 roku życia rób ją co dwa lata (chyba że lekarz zaleci inaczej).
Gdzie szukać profesjonalnej pomocy i dobrych lekarzy.
W Regionalnych Ośrodkach Onkologicznych, Poradniach Chirurgii Onkologicznej, Poradniach Chorób Piersi, Breast Cancer Unit (BCU), czyli akredytowanych klinikach zajmujących się leczeniem raka piersi (W Polsce działa aktualnie tylko jedna placówka o statusie Breast Cancer Unit - w Szczecinie).
Takie ośrodki są w każdym większym mieście, ich adresy będą w najbliższej przychodni. Warto skontaktować się z jedną z organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.
Są tam ludzie, którzy przez takie leczenie przeszli i mogą doradzić do kogo iść, zweryfikują informacje od specjalisty, pomogą wybrać szpital. Ważna jest też rozmowa z osobą, która rozumie to, co przechodzi chora kobieta. Pomoże opanować lęk, da wsparcie i zmobilizuje do skutecznego działania.
Im więcej informacji o chorobie czy sposobach jej leczenia, tym mniejszy lęk, łatwiejsze rozmowy z lekarzami i większe szanse na powrót do zdrowia.
Dokąd można skierować się po pomoc?
800 49 34 94 – bezpłatna infolinia, na pytania odpowiadają lekarze Polskiej Unii Onkologii, pn.– czw. , 16.00-22.00.
Polskie Amazonki Ruch Społeczny: www.ruchspoleczny.pl – tu m.in. ważne telefony, adresy, opinie innych pacjentów o ośrodkach onkologicznych, ważne porady, np. jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa, jakie pytania zadawać lekarzowi, wydrukujesz tu też Dzienniczek Pacjenta.
Źródło: VITA, Twoje dziecko, październik, 2014, http://www.rakpiersi.org.pl/
Komentarze
powrót
Kobiety, które szukają dobrej poradni onkologicznej powinny odwiedzić http://www.medycynadab.pl/ w Katowicach. Zrobiłam tam wszystkie niezbędne badania
Autor: malwi22, Dodano: 19.03.2015 12:43,