Czy chemioterapia wpłynie na codzienne życie?
Pomimo występowania skutków ubocznych w trakcie chemioterapii, wielu chorych jest w stanie prowadzić prawie normalny tryb życia. Nawet, jeśli czujesz się żle w trakcie kolejnego kursu leczenia, to przeważnie poprawa samopoczucia jest możliwa w okresie przerwy między kolejnymi kursami. Można wtedy powrócić do normalnej aktywności. Zakłócenia normalnego trybu życia są raczej niewielkie. Istnieje możliwość kontynuowania pracy zawodowej i zwykłej aktywności w swoim środowisku.
Niektórzy chorzy czują się znużeni w trakcie chemioterapii. Jest to zupełnie normalne uczucie, będące skutkiem samego leczenia, walki organizmu z chorobą lub po prostu bezsenności. Szczególnie przykre może być uczucie zmęczenia dla ludzi poprzednio bardzo aktywnych.
Podczas leczenia zdarza się, że nie jest się w stanie wykonywać czynności, które normalnie nie sprawiały kłopotów. Warto ograniczyć niepotrzebne działania i poprosić rodzinę oraz przyjaciół o pomoc w codziennych czynnościach (zakupy, sprzątanie). Nie należy "za wszelką cenę" zwalczać braku sił, warto odpoczywać. W przypadku kontynuacji pracy zawodowej, trzeba rozważyć ograniczenie godzin pracy w okresie podawania leków. Przy trudnościach w zasypianiu, pomocny może okazać się kontakt z lekarzem (może przepisać środki nasenne).
O ile to możliwe, nie rezygnuj z aktywności towarzyskiej. Ważne jest zadbanie o możliwość odpoczynku w ciągu dnia przed planowaną na wieczór wizytą u znajomych. Przed wyjściem na kolację pamiętaj o środkach, które przeciwdziałają nudnościom. W wielu wypadkach nie ma przeciwwskazań, aby wypić niewielką ilość alkoholu, ale wskazane jest zasięgnięcie przedtem opinii lekarza. Wybierając się na urlop (zwłaszcza za granicę) nie należy poddawać się niektórym szczepieniom (jakim - o tym poinformuje lekarz prowadzący).
Jeżeli w planach masz ważne spotkanie towarzyskie, to decyzję o wzięciu w nim udziału, należy uzgodnić z lekarzem (ewentualnie można przesunąć termin kolejnego kursu leczenia).