Forum

 
Temat: rezonans magnetyczny po...
 
 
 
Tadeusz Pieńkowski's Avatar
ekspert

12/08/2009, 13:19
Re: rezonans magnetyczny po rekonstrukcji
Szanowna Pani,

Wszystkie badania obrazowe niosą za sobą ryzyko wyników fałszywie dodatnich czyli "rozpoznania" faktycznie nie istniejących zmian nowotworowych i fałszywie negatywnych czyli rozpoznania zmian które faktycznie nie istnieją. Jedyną metodą weryfikacji radiologicznie podejrzanych zmian jest badanie mikroskopowe całości bądź fragmentu zmiany.

W przypadku kobiet leczonych z powodu raka piersi, w tym kobiet u których wykonano rekonstrukcje za pomocą endoprotez, wskazana jest mammografia. Badanie to nie stwarza u tych Pań ryzyka uszkodzenia protezy. Dodatkowo uszkodzenie takie może być wykryte za pomocą tego badania (np. publikacja: Nowotwory Journal of Oncology, Vol 2009, nr 3, Wardyńska, Wesołowska, "Wartość diagnostyczna badania mammograficznego po zabiegach plastycznych i rekonstrukcyjnych piersi", str. 202-209).

Badanie rezonansu magnetycznego jest badaniem dodatkowym, wskazanym w niektórych przypadkach. Decyzje czy zmiany stwierdzone w badaniu obrazowym należy usuwać czy wykonywać ich biopsje podejmuje chirurg we współpracy z radiologiem.

Odstawianie Nolvadexu przed badaniem mammograficznym, USG lub rezonansem magnetycznym jest niecelowe.

Pozdrowienia,

Tadeusz Pienkowski
Reply
 
 
 
Reply
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady