RakPiersi  >  O chorobie  >  Leczenie  >  Chemioterapia  >  Jakie są skutki uboczne chemioterapii?

Jakie są skutki uboczne chemioterapii?

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Występowanie objawów ubocznych u każdego chorego poddanego chemioterapii nie stanowi reguły. Poza tym nie są one jednakowo silne podczas kolejnych kursów leczenia. Warto pamiętać, że większość objawów ubocznych jest odwracalna - ich cofnięcie może nastąpić już w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu.

Objawy uboczne są przede wszystkim wynikiem działania cytostatyków na te narządy, których komórki intensywnie dzielą się i szybko wzrastają. Należą do nich jama ustna, przewód pokarmowy, skóra, włosy i szpik kostny (tj. tkanka, która znajduje się wewnątrz kości i odpowiada za produkcję krwinek).

Jeśli chciał(a)byś wiedzieć więcej na temat specyficznych objawów ubocznych, które mogą powstawać w następstwie chemioterapii prosimy zasięgnąć porady lekarza. Chociaż objawy uboczne bywają nieprzyjemne, to zawsze należy je oceniać w zestawieniu z korzyściami, które mogą wynikać z leczenia. Jeśli objawy uboczne stają się nie do zniesienia należy poinformować o tym lekarza. Może on zastosować leki łagodzące dolegliwości lub zmienić program chemioterapii na lepiej tolerowany.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady