W jaki sposób działają cytostatyki?
Nowotwór jest chorobą komórek organizmu. W zdrowym organizmie wszystkie komórki dzielą się i mnożą w kontrolowany sposób. Natomiast w chorobie nowotworowej proces dzielenia wymyka się spod kontroli. Komórki dzielą się w sposób niekontrolowany, tworząc zgrubienie (zwane guzem), bądź też - jak to ma miejsce na przykład w białaczce - produkując za dużo białych krwinek. Komórka nowotworowa ma odmienną strukturę i funkcję od prawidłowych komórek.
Czasami komórki nowotworu wydostają się poza obszar guza i przedostają się do innych części ciała przez naczynia krwionośne lub chłonne. Gdy tam dotrą, mogą się dzielić, dając początek nowym guzom, które są znane pod nazwą nowotworów wtórnych czyli przerzutów.
Leki przeciwnowotworowe (cytostatyki) działają w ten sposób, że zakłócają zdolności podziału i mnożenia się komórek nowotworowych. Komórki poddane działaniu leków najpierw ulegają uszkodzeniu, a następnie giną. Cytostatyki są przenoszone przez krew i dzięki temu mogą dotrzeć do komórek nowotworowych w obrębie całego organizmu. Cytostatyki uszkadzają komórki nowotworowe w różny sposób. W przypadku stosowania łącznie kilku cytostatyków należy uwzględnić specyficzny sposób oddziaływania każdego z nich na komórki nowotworowe. Niestety, chemioterapia wywiera także wpływ na komórki prawidłowe w organizmie - wówczas czasami mamy do czynienia z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Komórki zdrowe - w odróżnieniu od komórek nowotworu - szybko się regenerują, dlatego zwykle uszkodzenia zdrowych komórek są okresowe i większość skutków ubocznych chemioterapii znika po zakończeniu leczenia. Wskaźniki wyleczeń są różne. W zależności od typu nowotworu można wyleczyć większość chorych, bądź tylko nielicznych. W przypadku niektórych nowotworów wyleczenie jest mało prawdopodobne - chemioterapię stosuje się, aby zmniejszyć guz, przedłużyć życie oraz złagodzić dolegliwości.