RakPiersi  >  O chorobie  >  Dla mężczyzn
 

Dla mężczyzn

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Rak piersi jest chorobą, na którą chorują także mężczyźni. Według badań Narodowego Instytutu Raka w Waszyngtonie w każdym roku w USA notuje się co najmniej 400 zachorowań u mężczyzn. Wprawdzie zapadalność na tę chorobę u płci męskiej jest stokrotnie mniejsza niż u kobiet, ale z reguły choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są małe. Dlatego ocenia się, że rocznie umiera na nią około 300 Amerykanów.

24405MEDRGB600.jpg



Najbardziej niepokojący jest fakt, że mężczyźni trafiają do lekarza znacznie później niż kobiety. Zwykle zgłaszają się na konsultacje dopiero w 6-9 miesięcy po pojawieniu się niepokojących objawów, gdyż nie przychodzi im do głowy, że mogą mieć raka piersi. Toteż rokowania są u nich mniej korzystne - nawet po usunięciu guza często pojawiają się przerzuty. Leczenie jest podobne jak u kobiet: polega na przeprowadzeniu mastektomii - odjęciu całego sutka, napromieniowaniu klatki piersiowej oraz terapii farmakologicznej.

Panowie ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na raka piersi chorują wyłącznie kobiety. Tymczasem onkolodzy uważają, że także mężczyźni powinni przestrzegać regularnego samobadania piersi. Ostrzegają, że szczególnie zagrożeni są ludzie osiągający sukcesy - lepiej wykształceni i o wysokich zarobkach. Sugerują to badania opublikowane na łamach "Journal of Occupational and Environmental Health". Uczeni nie potrafią jednak wyjaśnić powodów tego rodzaju zależności. Tylko niektórzy z chorych są nosicielami genu zwiększającego ryzyko nowotworu.

 

O nowotworach piersi u mężczyzn

 

 

 

Sygnały i symptomy raka piersi u mężczyzn

 

 

 

Samobadanie piersi i ocena wizualna przed lustrem

 

 

 

Samobadanie piersi u mężczyzn w pozycji horyzontalnej

 

 

 

 

 

 

Jak kobieta może wykonać badania piersi mężczyzny

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady