Dlaczego kobiety decydują się na rekonstrukcję

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Nie ma w tym nic zaskakującego, że kobiecie trudno jest pogodzić się z utratą piersi. Prawie połowa kobiet, które przeszły zabieg mastektomii decyduje się na rekonstrukcję piersi przeprowadzoną czy to równocześnie z amputacją, czy też później.

Korzyści płynące z rekonstrukcji

  • Wygląd sylwetki pacjentki w ubraniu, a także w bieliźnie czy stroju kąpielowym, właściwie nie będzie się różnił od tego sprzed operacji.
  • Bez ubrania kobieta będzie się czuła lepiej z piersią nadającą naturalny kształt ciała.
  • Pacjentka nie będzie musiała nosić protezy piersi.
  • Rekonstrukcja może przywrócić pacjentce pewność siebie, poczucie kobiecości, atrakcyjności i seksualności.
  • Rekonstrukcja nie ogranicza dalszego leczenia, jakie może być konieczne; nie przeszkadza w przeprowadzeniu radioterapii, chemoterapii czy terapii hormonalnej; wykonywanie tomografii komputerowej i USG piersi wciąż będzie możliwe, tak jak wykrycie ewentualnego nawrotu raka.

Ograniczenia rekonstrukcji

  • Rekonstrukcja nie przywróci pierwotnego wyglądu i kształtu piersi.
  • Nowa pierś nie będzie w dotyku taka sama jak pierś naturalna.
  • Pacjentka, która po zabiegu radykalnej mastektomii i rekonstrukcji całej piersi urodzi dziecko nie będzie mogła karmić dziecka zrekonstruowaną piersią, wciąż jednak będzie mogła karmić drugą, naturalną piersią.
  • U większości kobiet konieczne jest przeprowadzenie dwóch lub trzech operacji w celu uzyskania piersi, która wyglądem będzie podobna do drugiej piersi. Po pierwszej operacji może zajść konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu polegającego na usunięciu blizn lub wypełnienia tkanką tłuszczową.
  • Rekonstrukcja brodawki może wymagać przeprowadzenia dodatkowej operacji zmniejszenia lub powiększenia drugiej piersi

Pacjentka, zanim zdecyduje się na rekonstrukcję, musi upewnić się, jaki jest spodziewany rezultat rekonstrukcji w jej przypadku. Oczekiwania w stosunku do rezultatów operacji muszą być realne. Pacjentka musi być świadoma wszelkich ograniczeń i niedoskonałości związanych z rekonstrukcją a także faktu, że może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia dwóch lub więcej operacji w celu uzyskania zadowalającego rezultatu oraz, że cały proces może trwać co najmniej kilka miesięcy.

Większość jednostek zajmujących się leczeniem raka piersi posiada wykwalifikowany personel, który opierając się na szerokiej wiedzy i doświadczeniu udzieli informacji na temat rekonstrukcji piersi. Tutaj znajduje się wykaz ośrodków onkologicznych w Polsce. Można też skontaktować się bezpośrednio z lokalnym oddziałem Amazonek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady