Niegroźne zmiany fizjologiczne

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Podczas samobadania mogą być wykryte niegroźne zmiany fizjologiczne w utkaniu piersi. Poniżej przedstawiono kilka takich zmian.

Drobne zgrubienia


W piersi można wykryć wiele zmian, które mogą budzić niepokój ale są niegroźne. Jedną z form takich zmian są małe zgrubienia, które zmieniają swoją wielkość podczas cyklu miesiączkowego. Kobieta powinna poznać swoje piersi i wiedzieć, czy mają one zawsze taką strukturę, czy występuje to tylko przed menstruacją.

Kobiety, intensywnie odchudzające się, tracą znajdujący się w sutkach tłuszcz, prowadząc w efekcie do zwiększonej spoistości piersi związanej z obecnością tkanki gruczołowej. Podczas badania piersi można także wyczuć jako twarde guzki, zwłaszcza u osób szczupłych, połączenia stawowe znajdującego się w środku klatki piersiowej mostka z żebrami. U niektórych kobiet mogą występować pewne zgrubienia pomiędzy brodawką a pachą lub bezpośrednio powyżej brodawki. Są to większe niż w innych częściach nagromadzenia tkanki gruczołowej. Okolice te częściej nabrzmiewają i stają się bardziej wrażliwe na dotyk w okresie poprzedzającym menstruację. Twardsze miejsca znaleźć można także w dolnej części piersi, poniżej brodawki. Badając brodawkę można pod nią wyczuć jakby puste miejsce, gdzie przewody mleczne tworzą zatoki i zbliżają się do swego ujścia zewnętrznego.

Stany zapalne bądź zabiegi chirurgiczne mogą pozostawić w piersi zmiany bliznowate, które mogą być wyczuwalne podczas samobadania piersi jako guzki lub twarde krawędzie. Zmiany takie powstają także po biopsji. W związku z tym podczas badania piersi przez lekarza, należy poinformować o takim wydarzeniu i o czasie, kiedy miało ono miejsce. W przeciwnym razie zmiany takie mogą wzbudzić zaniepokojenie i narazić pacjentkę na szereg dalszych, zupełnie zbędnych badań.

12.jpg

Źródło: Miriam Stoppard, W trosce o Twoje piersi, Kalliope Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 1997.

Ból piersi

Ból piersi i złe samopoczucie są częstymi dolegliwościami występującymi u kobiet. Wywołany bólem lęk może negatywnie oddziaływać na psychikę, gdyż często cierpiące kobiety sądzą, że jego przyczyną jest nowotwór. W większości przypadków bóle piersi są związane z cyklem menstruacyjnym i zachodzącymi w czasie jego trwania zmianami hormonalnymi, natomiast rzadko są objawem raka piersi. Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się długo lub budzą niepokój należy zasięgnąć porady lekarza. Czasem ulgę może przynieść okład z zastosowaniem olejku z wiesiołka dwuletniego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady