Leczenie prowadzące do utraty piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Jeżeli w procesie leczenia choroby niezbędne jest usunięcie całej piersi, ważne jest, aby sama pacjentka, a także jej rodzina dokładnie rozumiała zasięg operacji. Pogodzenie się z utratą piersi nie jest łatwe. Warto, aby kobieta w okresie przed operacją obejrzała fotografie kobiet po mastektomii. Da to podstawy do wyobrażenia sobie przyszłego wyglądu własnej sylwetki po operacji i pozwoli przyzwyczaić się do myśli o innym wyglądzie własnego ciała, który początkowo może wydawać się obcy i trudny do przyjęcia.

Zwykle sama kobieta ma więcej trudności z zaakceptowaniem odmiennego wyglądu swego ciała niż jej partner czy rodzina, dla których długoterminowe prognozy zdrowotne i dobre samopoczucie kobiety są znacznie ważniejsze niż wygląd jej sylwetki. Jednak sama chora myśli zwykle inaczej, uważając, że przez operację staje się mniej atrakcyjna. Problemy psychiczne z tym związane przeplatają się z innymi doznaniami, które wiążą się z chorobą i racjonalne podejście do sprawy może być dla kobiety bardzo trudne. Lekarze prowadzący terapię zdają sobie z tego sprawę, i powinni służyć kobiecie pomocą w tej sytuacji, tak w trakcie leczenia jak i później.

Jednocześnie ważne jest, aby kobieta rozumiała swoje prawo do uzyskania zadawalającego efektu kosmetycznego po zabiegu mastektomii. Nie powinna obawiać się rozmowy na temat swego wyglądu zewnętrznego z lekarzem, podejrzewać, że może to być odebrane jako dowód próżności. Stosując zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej i wykorzystując protezy piersi można dziś osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Możliwe jest odpowiednie odtworzenie zarysu obu piersi, a także brodawki, pozwalające kobiecie na satysfakcjonujący wygląd nawet w wydekoltowanym stroju. Pacjentka ma prawo wyjaśniać wszystkie swoje wątpliwości z lekarzem zaś jego przychylny stosunek i pomoc stanowią ważny element w procesie leczenia choroby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady