RakPiersi  >  O chorobie  >  Po leczeniu  >  Rekonstrukcja piersi  >  Wybór chirurga

Wybór chirurga

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Zasadniczą sprawą jest znalezienie chirurga z dużym doświadczeniem i cieszącego się dobrą opinią, który przeprowadzi rekonstrukcję. W pierwszej kolejności pacjentka powinna poradzić się swojego chirurga-onkologa, czy w tym samym szpitalu dostępny jest chirurg, który mógłby przeprowadzić rekonstrukcję. Jeśli nie ma takiego specjalisty w tym samym szpitalu, lekarz może polecić odpowiedniego specjalistę w rejonie zamieszkania pacjentki. Ponieważ liczba lekarzy przeprowadzających zabieg rekonstrukcji jest zwykle niewystarczająca uzyskanie porady oraz poddanie się zabiegowi rekonstrukcji bywa niekiedy trudne.

Przed spotkaniem z chirurgiem mającym przeprowadzić zabieg rekonstrukcji o jego kwalifikacje, doświadczenie i opinię, jaką cieszy się w zakresie rekonstrukcji należy zapytać swojego chirurga-onkologa. Lekarz ten musi mieć doświadczenie w przeprowadzaniu operacji takiego typu, jakiemu ma być poddana pacjentka. Może on być specjalistą w zakresie chirurgii sutka lub chirurgii plastycznej. Niektórzy chirurdzy są wyspecjalizowani się w obu tych dziedzinach. Czasem operacje rekonstrukcji wymagają uczestnictwa mikrochirurga a znalezienie odpowiedniego specjalisty może być trudne. W takich sytuacjach może zaistnieć konieczność przeprowadzenia operacji rekonstrukcji w szpitalu odległym od miejsca zamieszkania pacjentki, co będzie wymagało od pacjentki odbycia podróży.

Ważne jest, aby w sprawach rekonstrukcji pacjentka czuła zrozumienie ze strony chirurga.


Lista pytań do chirurga

Na wizytę u chirurga warto wziąć ze sobą następującą listę pytań, które pomogą uzyskać informacje niezbędne przy podejmowaniu decyzji o rekonstrukcji:

  • Jaki sposób rekonstrukcji i dlaczego lekarz zaleci w przypadku danej pacjentki;
  • Jakie ryzyko i korzyści niesie ze sobą wybrany sposób rekonstrukcji;
  • Jakie jest doświadczenie lekarza w przeprowadzaniu tego konkretnego rodzaju operacji;
  • Jaka będzie w wyglądzie i dotyku zrekonstruowana pierś tuż po operacji, po okresie pół roku, po roku;
  • Jak długo będzie trwał pobyt w szpitalu;
  • Jak długo będzie trwał powrót do zdrowia;
  • Jak należy postępować, aby szybko wrócić do zdrowia;
  • Kiedy będzie możliwe przeprowadzenie operacji rekonstrukcji;
  • Gdzie operacja będzie przeprowadzana?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady