Rozpoznawanie

 

Rozsiew drogą układu chłonnego

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Układ chłonny człowieka odgrywa bardzo ważną rolę w obronie organizmu przed infekcjami i procesami rozrostowymi w chorobach nowotworowych. Prawidłowe węzły chłonne nie zawierają żadnych komórek nowotworowych, ale komórki takie mogą pojawić się, kiedy zdolności obronne organizmu zostaną wyczerpane.

Rozwijający się rak piersi rozprzestrzenia się często na węzły chłonne w dole pachowym, a razem z chłonką może także przedostawać się do węzłów chłonnych przymostkowych, nad- i podobojczykowych. Węzły chłonne ulegają wtedy powiększeniu, co można wyczuć podczas samobadania piersi. Badanie okolicznych węzłów chłonnych jest bardzo ważnym elementem samobadania. Zawsze należy ocenić czy wyczuwalne są węzły chłonne w dole pachowym i okolicy obojczyka, gdyż ich powiększenie może być bardzo ważnym sygnałem.

Jeżeli w trakcie badań okaże się, że nowotwór rozprzestrzenił się na okoliczne węzły chłonne, stanowi to bardzo ważną informację dla oceny zaawansowania choroby, metod leczenia oraz rokowania. Węzły chłonne, podobnie jak pierś, wymagają wtedy także odpowiedniego postępowania leczniczego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady