Kiedy można przeprowadzić rekonstrukcję

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Opinie lekarzy, co do terminu, w jakim można przeprowadzić rekonstrukcję różnią się. Niektórzy lekarze preferują przeprowadzenie rekonstrukcji jednocześnie z operacją usunięcia raka piersi, inni uważają, że konieczne jest odczekanie przez jakiś czas – co najmniej rok - od operacji usunięcia piersi. Pacjentki, które po operacji usunięcia raka przeszły radioterapię będą musiały poczekać na rekonstrukcję kilka miesięcy aż do momentu, kiedy skóra po leczeniu wyzdrowieje.

Pacjentka, która już przed operacją usunięcia piersi rozważa rekonstrukcję, powinna powiedzieć o tym swojemu chirurgowi. Oczywiście, podejmowanie decyzji na tak wczesnym etapie nie jest konieczne, ale jeśli istnieje choćby najmniejsze prawdopodobieństwo, że pacjentka będzie miała przeprowadzona rekonstrukcję, informacja taka pomoże chirurgowi w wybraniu sposobu przeprowadzenia amputacji.

Ze względu na emocje, jakie wywołuje utrata piersi, niektóre kobiety wolą poddać się rekonstrukcji jednocześnie z operacją usunięcia piersi (w trybie natychmiastowym), wierząc, że w ten sposób łatwiej będzie im powrócić do normalnego życia.

Pacjentka, która rozważa operację odtwórczą w trybie natychmiastowym musi przedyskutować tę kwestię z lekarzem. Lekarz zadecyduje, czy jest to możliwe, czy też należy odczekać przez jakiś czas po operacji zwłaszcza, jeśli pacjentka poddana ma być radioterapii.

Należy też pamiętać, z powodu niedostatecznej liczby chirurgów specjalizujących się w operacjach rekonstrukcji piersi może zaistnieć konieczność oczekiwania w kolejce na operację.

Niektóre kobiety po pewnym czasie stwierdzają, że utrata piersi wcale nie jest tak trudna do zaakceptowania, jak sobie wyobrażały przed operacją i nie chcą przechodzić dalszych operacji po mastektomii. Wówczas decydują się na noszenie protezy piersi. Informacje dotyczące takich protez można uzyskać od lekarza lub od lokalnego oddziału Amazonek.

Nawet wcześniej zaplanowana rekonstrukcja może zostać odwołana, jeżeli tylko pacjentka zmieni zdanie. Najważniejsze jest, aby pacjentka była w pełni zadowolona z podjętej decyzji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady