Jakie będzie samopoczucie podczas chemioterapii?

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Wielu ludzi chorujących na nowotwór, mając w perspektywie leczenie cytostatykami i przewidując konsekwencje tego leczenia odczuwa niepokój, obawę lub przygnębienie. Czasami te odczucia nasilają się w związku z koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia i podporządkowania go wymogom leczenia. Jeśli chory odczuwa niepokój lub przygnębienie, to powinien mieć świadomość, że nie jest sam. Wielu ludzi choruje na nowotwory, przeżywa podobne rozterki i boryka się z wieloma problemami.

Jeden z pierwszych kroków - to uświadomienie sobie, co jest źródłem niepokoju. Chory może czuć się niespokojny, zadając sobie rozmaite pytania "Czy leki mu pomogą?", "Jakie będą ich uboczne działania?", "W jaki sposób można sobie poradzić z tymi objawami?".

Przygnębienie nasila się niekiedy po rozpoczęciu leczenia, wraz z wystąpieniem pierwszych objawów ubocznych (wypadanie włosów, osłabienie) i rodzącymi się obawami o wygląd zewnętrzny. Przykra może być też konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia. Niepokojące bywa także . oczekiwanie na pierwszą reakcję na stosowane leczenie.

Człowiek najbardziej obawia się tego, co nieznane. Wielu chorych boi się o swoją przyszłość, o to co ona przyniesie. Niektórzy nie rozumieją tego, co dzieje się w ich organizmie oraz obawiają się następstw choroby i leczenia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady