RakPiersi  >  O chorobie  >  Po leczeniu  >  Ryzyko nawrotu choroby

Po leczeniu

 

Ryzyko nawrotu choroby

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Określenie rokowania w raku piersi zależy od wieku pacjentki, osiągnięcia lub nie menopauzy, stadium zaawansowania choroby, a także stanu pachowych węzłów chłonnych. Gorsze rokowanie jest w przypadku choroby rozwijającej się u kobiet przed 35. rokiem życia niż w okresie okołomenopauzalnym (35-50 lat). Dla tej ostatniej grupy notuje się duży odsetek wyleczeń, co oznacza, że bardzo wiele kobiet ma duże szanse przeżycia, zwłaszcza jeżeli choroba została wykryta i leczenie rozpoczęte we wczesnym stadium.

Po leczeniu raka piersi odpowiednio często należy prowadzić kontrole stanu zdrowia pacjentki. Zadawane są pytania, jak długo powinna być prowadzona kontrola stanu zdrowia kobiety i kiedy można uznać, że chora została wyleczona. Lekarze uważają, że wnikliwa kontrola powinna być prowadzona przez okres co najmniej 5 lat po leczeniu. Przeżycie powyżej 10 lat bez objawów choroby lub ognisk przerzutowych może być powodem optymizmu, gdyż tak późne nawroty raka piersi zdarzają się rzadko.

Nawrót choroby nowotworowej może nastąpić w miejscu pierwotnego guza u 20-30% pacjentek bez względu na zastosowaną metodę leczenia. Choć tak się dzieje, stan ten nie powinien być powodem do przerażenia czy załamania, gdyż większość lokalnych nawrotów choroby może być wyleczona za pomocą radioterapii. Dlatego należy ściśle przestrzegać reżimu kontroli, aby wykrycie ewentualnych nawrotów było dokonane możliwie wcześnie.

Należy zwrócić uwagę, że częstość występowania nawrotów po tumorektomii wynosi 10-30% i jest wyższa niż po mastektomii, dla której przypadki takie zdarzają się w 5-15%. Ponieważ po tumorektomii często stosuje się maksymalną dopuszczalną dawkę promieniowania, nie pozwala to na leczenie w taki sam sposób nawrotu choroby.

tagi: nawrót, ryzyko
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady