Materiały wykorzystywane do napełniania implantów

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Implanty piersi to nic innego jak torebki silikonowe o powierzchni gładkiej lub teksturowanej, które mogą być napełniane fizjologicznym roztworem soli lub żelem silikonowym. Implanty często nazywane są endoprotezami. Wciąż przeprowadzane są badania dotyczące materiałów, z jakich można produkować implanty.

Fizjologiczny roztwór soli ma tę przewagę, że nie powoduje żadnych problemów w przypadku wydostania się na zewnątrz. Jednak implanty wypełnione solą fizjologiczną nie są tak naturalne w dotyku jak implanty silikonowe a tym samym odtworzona pierś wydaje się mniej naturalna. Ponadto w przypadku implantów wypełnionych solą fizjologiczną istnieje większe prawdopodobieństwo wycieku lub pomarszczenia, a także mogą one powodować, że obraz prześwietlenia piersi będzie mniej czytelny.

Implanty silikonowe są powszechnie stosowane np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Są one bardziej naturalne w dotyku, jednak wywoływały pewne obawy, że mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia w przypadku wycieku żelu silikonowego z implantu. W przypadku pęknięcia implantu silikonowego konieczne jest jego operacyjne usunięcie, jeśli jednak pęknięciu ulegnie tylko wewnętrzna ściana implantu zwykle usunięcie nie jest konieczne, ponieważ ryzyko wycieku silikonu do otaczających go tkanek jest znikome. Podobnie jak implanty wypełnione solą fizjologiczną, implanty silikonowe mogą powodować zamglony obraz w mammografii, co utrudnia interpretację badania kontrolnego. Uzyskanie dobrego mammogramu nie jest niemożliwe – wystarczy uprzednio poinformować technika radiologa, że pacjentka posiada implant.

Niektóre nowe typy implantów zawierają silikon w formie stałej. Zakłada się, że implanty te będą trwalsze od tych wypełnionych płynnym silikonem, jako że silikon w formie stałej nie niesie ryzyka wycieknięcia. Ich wadą jest to, że są mniej naturalne w dotyku.

Kolejne dwa rozdziały przedstawiają obecne stanowisko w kwestii, czy implanty silikonowe stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Czym są implanty silikonowe i czy są one bezpieczne

Implanty silikonowe to cienkie gumowe torebki wypełnione żelem silikonowym. Są skonstruowane tak, aby były elastyczne i miękkie w dotyku jak naturalna pierś. Mogą mieć kształt piersi lub okrągły i mogą być wypełnione silikonem w formie płynnego żelu lub stałej.

Implanty silikonowe od wielu lat są szeroko używane do powiększania piersi. Jednak na skutek zanotowanych przypadków pęknięć, wycieków i zakażeń wiele kobiet obawiało się, że jako rezultat rozwinęły się u nich choroby autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów a nawet rak. Większość wypadków związana była nie z silikonowymi implantami ale z płynnym silikonem wstrzykiwanym w formie zastrzyków bezpośrednio do piersi. Obecnie zastrzyki z silikonem są zakazane w Polsce, Stanach Zjednoczonch czy Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzonych zostało wiele badań w celu stwierdzenia, czy implanty silikonowe stanowią zagrożenie dla zdrowia. Nie stwierdzono żadnego powiązania pomiędzy stosowaniem implantów silikonowych a powstawaniem raka u ludzi. Amerykańska organizacja zajmująca się lekami – Federalny Urząd Żywności i Leków (FDA) wprowadziła zakaz stosowania implantów silikonowych wiele lat temu, kiedy to pojawiły się pierwsze obawy, co do bezpieczeństwa ich stosowania. Obecnie implanty są znów stosowane, ale tylko u kobiet biorących udział w badaniach klinicznych. W październiku 1997 amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) oświadczył: „Nie istnieją żadne przekonywujące dowody na to, że implanty silikonowe wywołują raka lub chorobę autoimmunologiczną”.

Z kolei w Wielkiej Brytanii, Departament Zdrowia zwrócił się kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat, ostatni raz w lipcu 1998, do specjalistów medycyny o wydanie opinii na temat stosowania implantów silikonowych. Za każdym razem, po dokładnym prześledzeniu dostępnych informacji, specjaliści ci stwierdzali, że nie ma żadnych konkretnych dowodów potwierdzających nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na silikon ani związku z chorobą otaczających tkanek. W związku z tym uważają, że nie istnieją żadne powody, dla których należałoby zaprzestać używania implantów silikonowych.

W Wielkiej Brytanii wszystkie operacje z wykorzystaniem implantu są odnotowywane i specjalny formularz wysyłany jest do UK Breast Implant Registry (Brytyjski Rejestr Implantów Piersi). Wszystkie przypadki wystąpienia działań ubocznych są zgłaszane, a w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów możliwe będzie skontaktowanie się z wszystkimi pacjentkami, którym wszczepiono implant oraz natychmiastowe podjęcie niezbędnych działań.

Każda kobieta poddająca się operacji plastycznej piersi powinna mieć bezpłatny dostęp do pełnej informacji o zaletach i ryzyku, jakie niesie ze sobą operacja. W razie jakichkolwiek wątpliwości pacjentka przed zdecydowaniem się na implant powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem lub wspierającą organizacją.

Żywotność implantów silikonowych

Implanty silikonowe nie zużywają się, jednak po wielu latach z różnych powodów mogą wymagać wymiany. Wymiana implantu może być konieczna z powodu zmiany wagi ciała pacjentki, wytworzenia się torebki łącznotkankowej lub zakażenia. Do uszkodzenia implantu w zasadzie może dojść tylko na skutek poważnego urazu klatki piersiowej, dlatego kobieta posiadająca implant może swobodnie wykonywać wszelkie czynności, łącznie z uprawianiem sportu, czy podróżowaniem samolotem bez obaw, że implant ulegnie uszkodzeniu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady