Żonkil symbol walki z rakiem piersi.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Żonkil symbol walki - zonkil.jpg

 

Żonkil jest kolejnym tuż po Różowej Wstążce symbolem walki z rakiem piersi w Polsce. Narcyz żonkil (Narcissus jonquilla) był uprawiany od starożytności. Jego pięknem zachwycali się zarówno możni jak również biedni. Z tego powodu już w Cesarstwie Rzymskim zaczęto nadawać mu znaczenie symboliczne. Na samym początku kwiat symbolizował szacunek i nieodwzajemnioną miłość. Jest to związane z mitem o młodzieńcu Narcyzie, który zakochał się w swoim obliczu i umarł z tęsknoty za sobą.

Kolejne znaczenie związane jest z jego wyglądem i okresem kwitnienia. Wiosną tuż przed Wielkanocą kiedy zaczyna być ciepło kwitną żółte żonkile symbolizujące Jezusa Chrystusa, który zwyciężył śmierć i dał ludziom nadzieję na życie wieczne. Powyższa symbolika przetrwała w świadomości wielu ludzi.

Jako symbol nadziei Żonkil pomaga promować walkę z rakiem piersi. Akację „Marsz Żonkila”  jako pierwsze w Polsce zainicjowały kętrzyńskie Amazonki. Pierwsza wiosenna promocja walki z nowotworem piersi odbyła się w 2008r. Co roku Panie przechodzą ulicami Kętrzyna wręczając przechodniom żółte kwiaty – symbolizujące triumf miłości i życia nad śmiercią - oraz ulotki informacyjne. Akcja cieszy się rosnącą popularnością i odbywa się już w wielu miastach.

„ Marsz Żonkila” związany jest z happeningiem „Pola Nadziei” podczas, którego promuje się profilaktykę nowotworową oraz zbiera się darowizny na rzecz hospicjów. Głównym wydarzeniem akcji jest sadzenie żonkili, które na wiosnę ponownie przypominają, że rak nie jest wyrokiem i można z nim wygrać.

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady