Publikacje



 
22/03/2011

Spożycie produktów mlecznych i wapnia a ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie.

Ukazały się kolejne wyniki badan na temat wpływu produktów spożywczych na wystąpienie raka piersi u kobiet. Tym razem zbadano wpływ produktów mlecznych i wapnia na rozwój nowotworu. W jednym z zeszłorocznych numerów Cancer Causes Control grupa norweskich badaczy przedstawiła swoje wyniki.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

    Panie : Anette Hjarta°ker (Department of Etiological Research, Cancer Registry of Norway), Magne Thoresen ( Department of Biostatistics, Institute of Basic Medical Sciences,University of Oslo), Dagrun Engeset i Eiliv Lund (Institute of Community Medicine, University of Tromsø) zbadały 64.904 norweskich kobiet w wieku przed- i pomenopauzalnym. W trakcie 10 letnich badań ( 1996-2006) ankietowane zostały poproszone o udzielenie odpowiedzi na wybrane pytania. Kwestionariusze koncentrowały się na niektórych tematach życia kobiet ( dieta, styl życia itp.). Ponadto poproszone zostały o zarejestrowanie średniego spożycia produktów mlecznych w ciągu ostatnich lat. I tak Panie musiały podać ilości: szklanek mleka pełnego, szklanek mleka odtłuszczonego, opakowań jogurtów, kromek chleba z tłuszczem ( jakiego rodzaju było pieczywo), sera białego i żółtego oraz częstotliwość jedzenia lodów w ciągu roku. Badanie obejmowało również informacje na temat ilości i rodzaju spożywanego alkoholu. Wyniki opracowano za pomocą oprogramowania SAS i NOWAC. Średnia wieku uczestniczek wynosiła 56,8 lat i dzienne średnie spożycie produktów mlecznych 174g.
Nie stwierdzono związku pomiędzy spożycia mleka a wystąpieniem rakiem piersi. Te same obserwacje dotyczą również spożycia wapnia, którego wpływu nie potwierdzono. Autorzy przypomnieli jednak w swoim artykule inne prace wykazujące, że przyjmowanie zalecanych ilości wapnia w diecie może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka piersi.
    Najciekawsze są wyniki dotyczące związku białego sera z rozwojem raka. Norweżki wykazały, że spożycie co najmniej 25g twarogu dziennie w okresie przed menopauzą zmniejsza o 50% ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu do kobiet, które zjadają 6g dziennie. Natomiast u ankietowanych kobiet, które spożywały biały ser w późniejszym okresie ( po menopauzie) ryzyko zmniejszyło się o około 20%.
    Podsumowując badania autorki zaznaczyły, że pacjentki chore na raka powinny spożywać produkty mleczne w okresie przed menopauzalnym w celu zwiększenia potencjału ochronnego.

Opracował Mateusz Mowsiej na podstawie : Cancer Causes Control (2010) 21:1875–1885.
Konsultacja naukowa dr n med. Kamil Drucis

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady