Dieta roślinna obniża ryzyko nowotworów

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Dieta bogata w składniki roślinne obniża ryzyko zarówno raka piersi, jak i raka macicy - wynika z badań dwóch niezależnych zespołów naukowców - z Chin oraz z Francji.

Badacze z Uniwersytetu Fu Dan w Szanghaju zaobserwowali, że kobiety, których głównym źródłem białka są produkty roślinne, mają niższe o 30 proc. ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy (tzw. raka endometrium, czyli śluzówki macicy). Z kolei dieta bogata w tłuszcze i białka pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowania na raka endometrium, wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "International Journal of Cancer".

Badania prowadzono na grupie 1204 pacjentek z niedawno zdiagnozowanym rakiem endometrium. Dla porównania przebadano też 1212 zdrowych kobiet. Naukowcy sprawdzali, jak dużo kalorii w diecie badanych kobiet pochodzi z produktów roślinnych bądź zwierzęcych.

Kobiety, które spożywały dużo białka zwierzęcego, były dwukrotnie bardziej narażone na raka endometrium w porównaniu z kobietami, których dieta była uboga w białko zwierzęce. Z kolei, duże ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie podnosiły to ryzyko o połowę.

Zdaniem prowadzącego badania dra Wanga-Honga Xu, wyniki tych badań wskazują, że pochodzenie składników diety ma wpływ na ryzyko raka trzonu macicy, przy czym produkty pochodzenia zwierzęcego zwiększają to ryzyko, a pokarmy roślinne - je obniżają.

Z kolei francuscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Villejuif wykazali, że kobiety po menopauzie, które jedzą dużo pokarmów roślinnych bogatych w lignany - związki będące odpowiednikami żeńskich hormonów roślinnych, estrogenów, obniżają swoje ryzyko zachorowania na raka piersi.

Poza tym, przede wszystkim narażone na raka endometrium były kobiety na najbardziej kalorycznej diecie. Pokarmy bogate w beta- karoten, witaminy A, C i E oraz błonnik obniżały ryzyko tego nowotworu.

Lignany są składnikami ścian komórek roślinnych. Ich bogatym źródłem są nasiona lnu, a mniejsze ilości tych związków występują w pełnoziarnistych produktach zbożowych, wielu ziołach, warzywach, owocach i nasionach. Z pokarmów pełnoziarnistych lignany są uwalniane dzięki działalności bakterii jelitowych.

Badania, o których informuje pismo "Journal of the National Cancer Institute", objęły ponad 58 tys. Francuzek po menopauzie. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 8 lat.

Analiza wykazała, że kobiety, których dieta była najbogatsza w lignany, miały o 17 proc. niższe ryzyko raka piersi, niż kobiety spożywające najmniej pokarmów zawierających te związki. Jak podkreśla prowadząca badania dr Francoise Clavel-Chapelon, dotyczyło to najczęstszej odmiany raka piersi, tj. takiej której wzrost jest pobudzany przez estrogeny. Komórki takiego nowotworu posiadają receptory dla żeńskich hormonów płciowych.

Onet.pl, 24.03.2007

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady