Lek na raka piersi może pomóc w leczeniu macicy

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Lek na raka piersi - 24650MEDRGB600.jpg

Lek na raka piersi, anastrozol, może hamować rozwój łagodnych nowotworów macicy, tzw. mięśniaków i łagodzić związane z nimi uciążliwe objawy, np. silne krwawienie i bóle, wynika z najnowszych greckich badań. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Obstetrics and Gynecology".
Mięśniaki macicy są najczęstszymi łagodnymi nowotworami tego narządu. Dotyczą 20-25 proc. kobiet w wieku rozrodczym (najczęściej między 35. a 45. rokiem życia). Mogą powodować dokuczliwe dolegliwości - obfite krwawienia miesięczne, silne bóle, a nawet niepłodność. Z tego powodu guzy te nieraz są przyczyną anemii i znacznie obniżają jakość życia pacjentek.

Jeśli mięśniakom towarzyszą takie uciążliwe objawy, leczy się je operacyjnie. A ponieważ guzy te mają tendencje do odrastania, u kobiet nie planujących już zajścia w ciążę często po prostu usuwa się macicę (tzw. histerektomia). Jednak zabieg ten często negatywnie wpływa na psychiczne samopoczucie pacjentek - może się wiązać z obniżoną samooceną, czy ryzykiem wystąpienia depresji.

Dlatego lekarze od lat poszukują skutecznych alternatyw dla niego.

Naukowcy pod kierunkiem dra Fotiosa K. Varelasa z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach sprawdzali skuteczność leku na raka piersi - anastrozolu, w leczeniu mięśniaków u 35 kobiet. W ciągu trzech cykli trwających 28 dni pacjentkom podawano bardzo niskie dawki leku - po 1 miligramie dziennie.

Jak wykazały badania USG wykonywane przed i po terapii, anastrozol spowodował skurczenie się mięśniaków średnio o 56 proc. Dzięki temu całkowita objętość macicy zmalała o 30 proc.

Wiązało się z tym złagodzenie takich objawów, jak silne krwawienia z pochwy, ucisk lub ból w miednicy.

Jak zaznaczają naukowcy, korzystne działanie leku ograniczało się do pacjentek po 40 roku życia i z dużymi mięśniakami.

Lek był ogólnie dobrze tolerowany przez kobiety i nie wywoływał żadnych poważnych efektów ubocznych. U jednej pacjentki wywołał suchość w pochwie, a inna odczuwała bóle w trakcie kontaktów płciowych.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że długoterminowe podawanie anastrozolu może być dobrym sposobem na leczenie mięśniaków. Zaznaczają jednak, że szerzej zakrojone, trwające wiele lat badania są potrzebne by określić ewentualne ryzyko związane z długotrwałym zażywaniem tego leku u kobiet przed menopauzą.

Anastrozol jest przeważnie stosowany w leczeniu starszych pacjentek z rakiem piersi, takim, które przeszły już menopauzę. Daje efekty w terapii raka piersi wrażliwego na estrogeny. Jego działanie polega na blokowaniu enzymu o nazwie aromataza, pośredniczącego w produkcji estrogenów.

Naukowcy podejrzewają, że anastrozol podawany w niskich dawkach blokuje produkcję estrogenów w komórkach tworzących mięśniaki i w ten sposób może hamować wzrost tych nowotworów.

onet.pl, 13.06.2007

tagi: lek

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady