Wpływ spożycia produktów sojowych na rozwój raka piersi.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Grupa chińskich naukowców (Xinmei Kang, Qingyuan Zhang, Shuhuai Wang, Xu Huang i Shi Jin) opublikowali badania dotyczące interakcji pomiędzy spożyciem produktów zawierających soję a rozwojem raka piersi.

    Produkty sojowe zawierają dużą ilość izoflawonów. Izoflawony są jedną z kilku form fitoestrogenów- substancji organicznych pochodzenia roślinnego działających na podobieństwo hormonów zwierzęcych ( tu estrogenu). Estrogeny zawarte w soi mają działanie przeciwnowotworowe, hamują topoizomerazę DNA, I i II proteazę, kinazę tyrozynową, posiadają właściwości antyoksydacyjne oraz uzupełniają deficyt estrogenów utraconych podczas terapii. Średnia dawka izoflawonów dostarczanych do organizmu jest o wiele niższa w państwach Europy i obu Ameryk niż w Azji. Dzienna dawka w Chinach wynosi 47mg natomiast w USA tylko 1-6mg.
    Uczeni przeprowadzili badania na grupie pięciu tysięcy kobiet w wieku 20-75 lat. Wszystkie Panie pochodziły z Szanghaju, miały stwierdzonego i leczonego raka piersi oraz spożywały produkty sojowe. Po leczeniu operacyjnym pacjentki otrzymywały również leczenie onkologiczne zgodne z standardami dla danego stopnia zaawansowania (Tamoksifen, chemioterapię i radioterapię) Inne czynniki tj. status społeczny, wykształcenie, liczba ciąż nie zostały wzięte pod uwagę. Okres obserwacji trwał 3,9 roku. W trakcie tego czasu pacjentki były poddawane badaniom i przeprowadzono z nimi wielokrotnie ankiety na temat sposobu odżywiania, metod leczenia i trybu życia. Wszystkie wyniki poddano analizie.
    Autorzy zauważyli spadek liczby nawrotów i śmiertelności zarówno u kobiet z pozytywnym i jak negatywnym stanem receptorów estrogenowych. Podają, że tak dobre rezultaty mogą być skutkiem nie tylko działania samych izoflawonów ale również innych związków chemicznych zawartych w soi np. kwasu foliowego, proteaz, inhibitorów.

Opracował: Mateusz Mowsiej na podstawie: CMAJ;NOVEMBER 23, 2010, 182(17), pages 1857-1862
Konsultacja naukowa dr n med. Kamil Drucis

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady