Nowy cel w terapii raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Gen kodujący białko wydzielane przez komórki raka piersi i ślinianki może być nowym celem w terapii raka piersi - donoszą badacze z USA na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Identyfikacja genów, które mogą służyć jako nowe znaczniki (tzw. markery) w diagnostyce i leczeniu raka piersi, cieszy się stałym zainteresowaniem naukowców.

Jak dotąd udało się opracować immunoterapię, której celem jest w komórkach raka piersi gen ErbB2. Niestety, skuteczność tej terapii jest ograniczona, gdyż ErbB2 jest nadaktywny jedynie w 25-30 proc. przypadków tego nowotworu.

W poszukiwaniu nowych markerów raka piersi zespół badaczy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia pod kierunkiem Iry Pastan prowadził analizy genetyczne na komórkach pobranych z różnych zdrowych narządów człowieka, jak mózg, wątroba, płuca, nerka i mięśnie oraz na komórkach raka piersi zarówno w guzie pierwotnym, jak i w komórkach przerzutów tego nowotworu.

Naukowcy zaobserwowali, że gen nazywany w skrócie BASE był nadaktywny w komórkach wielu różnych próbek raka piersi, ale za wyjątkiem ślinianek, nie wyrywano jego aktywności w zdrowych tkankach.

Według badaczy, nadaktywność tego genu głównie w komórkach raka piersi, czyni go doskonałym kandydatem na nowy znacznik stosowany w diagnostyce tego nowotworu. BASE może też być nowym celem w terapii tego raka, pomocnym w stworzeniu szczepionki przeciwnowotworowej.

Funkcja BASE nie jest jeszcze dobrze poznana. Sekwencja genetyczna wskazuje, że jest to białko wydzielane przez komórki, w których zachodzi jego produkcja, czyli komórki ślinianek oraz raka piersi.



Onet.pl, 23.01.2003

tagi: geny, terapia

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady