Czy grafen pokona raka?

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
O włóknie węglowym twardszym kilkaset razy od stali ostatnio jest coraz głośniej. Grafen to zapowiedź nie tylko przełomowych rozwiązań inżynieryjnych, ale i medycznych. Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przekonują, że może też mieć ogromne znaczenie w leczeniu nowotworów.  
Czy grafen pokona - b951a2e955172b264e809039a3c404eb092000.jpg

Grafen, przylegając do komórki rakowej, otula ją tak szczelnie, że odcina jej dopływ tlenu i substancji odżywczych, apozbawiona tych podstawowych składników komórka rakowa obumiera.

Przeprowadzone dotychczas badania przyniosły rewelacyjne rezultaty w przypadku leczenia niektórych nowotworów (np. glejaka) – grafen doprowadza do obumarcia większości jego komórek. Sam grafen (jako włókno węglowe) stanowi przyjazne i mało toksyczne tworzywo dla naszego organizmu.

Zdaniem naukowców w najbliższych latach grafen może stać się przyczyną prawdziwej rewolucji technologicznej.
Węgiel znalazł już zastosowanie w produkcji telefonów czy tabletów, ale okazuje się, że ma on także właściwości antyseptyczne i może być bakteriobójczy.

Badania naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzone są pod kierunkiem prof. Ewy Sawosz-Chwalibóg. To właśnie jej zespół odkrył, że grafen dzięki swojej grubości (warstwa o grubości 1 atomu) może zostać wykorzystany do odizolowania komórki nowotworowej od zdrowych komórek. Grafen oblepi chorą komórkę, tworząc cieniutką, nieprzepuszczalną błonę. W ten sposób zostanie odcięty dopływ składników odżywczych i tlenu, co doprowadzi do śmierci komórki rakowej. 

Zespół brytyjskich naukowców z University of Manchester odkrył, że tlenek grafenu jest w stanie niszczyć nowotworowe komórki macierzyste, pozostawiając zdrową tkankę w stanie nienaruszonym. Badacze twierdzą, że grafen stosowany z innymi terapiami może dać genialne rezultaty i zmienić medycynę na zawsze poprzez zahamowanie rozwoju nowotworu i zapobiegnięciu powstaniu przerzutów. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy jak stwierdził Michael Lisanti,szef zespołu badawczego,nowotworowe komórki macierzyste mają zdolność do transformacji w różne typy komórek rakowych. I są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się raka po organizmie, co jest przyczyną ponad 90 procent zgonów.

Warto przypomnieć, że grafen - szeroko badany także przez polskich naukowców - to płaska struktura złożona z atomów węgla połączonych w sześciokąty, a z wyglądu przypomina plaster miodu. Grafen jest tak płaski, że został określony jako wręcz dwuwymiarowy. Komisja Europejska badaniom nad grafenem nadała status "okrętu flagowego technologii przyszłości" i Bruksela przeznaczyła na nie aż miliard euro. Kluczową część badań powierzono Polakowi, doktorowi Włodzimierzowi Strupińskiemu z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który opatentował technologię uzyskiwania grafenu najwyższej jakości.

Polska niedawno rozpoczęła masową produkcję grafenu, więc pozostaje nam trzymać kciuki, aby potencjał projektu się nie zmarnował.

Źródło:

http://www.fakt.pl/wydarzenia/komorki-macierzyste-do-walki-z-rakiem,artykuly,498992.html

http://lukaszskalba.komorkomania.pl/359,lekarstwo-na-nowotwor-i-samolot-z-grafenu

http://nowotwory-zdrowie-co-i-jak.pl/news-grafen-pokona-raka,nId,1094891

Zdjęcie: http://1.s.dziennik.pl

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady