Wirus może brać udział w rozwoju raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Dowodów na udział wirusa w rozwoju raka sutka u ludzi dostarczają najnowsze badania naukowców z Australii. Informuje o nich serwis "New Scientist".

Badania dotyczą wirusa HHMMTV, który jest bardzo podobny do wirusa wywołującego raka sutka u myszy.

Badacze z Prince Wales Hospital w Sydney w Australii przebadali pod kątem obecności tego wirusa próbki pobrane z guzów sutka od 45 kobiet rasy białej.

Ślady zakażenia wirusem wykryto aż w 19 próbkach (42 proc.). W przypadku niezmienionych nowotworowo tkanek sutka ślady wirusa obecne były jedynie w 2 proc. próbek. Dokładne wyniki publikuje pismo "Clinical Cancer Research".

Rola wirusa HHMMTV w rozwoju niektórych przypadków raka piersi u ludzi była analizowana od końca lat 70. Wyniki badań były jednak sprzeczne.

Całkiem niedawno, bo w lipcu 2003 roku, badacze z Wiednia donosili, że nie udało im się wykryć śladów obecności materiału genetycznego HHMMTV w przebadanych próbkach raka sutka pobranych od 50 pacjentek i w komórkach 22 linii, które wyprowadzono z różnych komórek tego nowotworu.

Jednak kolejne badania australijskiego zespołu zdają się potwierdzać związek między HHMMTV a niektórymi przypadkami raka sutka u kobiet. Badaczom udało się m.in. wykryć obecność wirusa HHMMTV w 6 na 9 przebadanych próbek raka sutka pobranych od mężczyzn.

Ponadto, z użyciem bardzo czułych metod analizy genetycznej udało się powiązać obecność wirusa ściśle z miejscem lokalizacji guza, ale nie ze zdrowymi miejscami piersi.

Badania w grupie 10 kobiet leczonych z powodu raka piersi dostarczyły kolejnych dowodów na związek infekcji HHMMTV z rakiem sutka. "Po wyeliminowaniu komórek nowotworowych nie można już było wykryć obecności wirusa" - tłumaczy biorący udział w badaniach Bill Rawlinson.

Badacze zauważyli ponadto, że im bardziej złośliwy był guz, tym większe ilości materiału genetycznego wirusa obecne były w próbkach.

Autorzy zdają sobie sprawę, że liczba przebadanych przez nich biopsji była stosunkowo mała. Podkreślają ponadto, że ich badania nie dostarczyły na razie bezpośrednich dowodów na to, że wirus HHMMTV może wywoływać raka piersi u ludzi.

"Jednak jeśli dalsze doświadczenia tego dowiodą, możliwe stanie się opracowanie szczepionki chroniącej przed rozwojem raka sutka pochodzenia wirusowego" - tłumaczy Rowlinson.

Wirus HHMMTV jest spokrewniony z mysim wirusem MMTV, który został zidentyfikowany w 1950 r. Okazało się, że podwyższony poziom niektórych hormonów płciowych sprzyja namnażaniu tego wirusa.

U myszy MMTV wstawia swój materiał genetyczny w sekwencję genu istotnego w rozwoju nowotworów. W ten sposób przyczynia się do rozwoju raka sutka. Wirus może być u myszy przekazywany potomstwu wraz z mlekiem matki i w życiu płodowym w macicy. Sposoby przenoszenia wirusa HHMMTV między ludźmi nie są znane.


Onet.pl, 20.08.2003

tagi: hhmmtv, wirus

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady