Stres może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Przeżywanie sytuacji stresowych może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet - o wynikach naukowców ze Szwecji donosi serwis internetowy EurekAlert.

"Nasze wyniki wskazują, że istnieje wyraźny związek między przeżywaniem stresu a ryzykiem rozwoju raka piersi w przyszłości" - komentuje prowadzący badania dr Oesten Helgesson z Sahlgrenska Academin na Uniwersytecie w Goeteborgu.

Zdaniem badacza, najnowsze wyniki muszą być jednak interpretowane z dużą ostrożnością, ponieważ jego zespołowi nie udało się ocenić, jak silny stres może wpływać na to ryzyko.

Zespół dr Helgessona przeprowadził analizy w grupie 1 tys. 462 kobiet w wieku od 38 do 60 lat. Na początku doświadczenia pacjentki poddano badaniom medycznym.

Każda przeszła też rozmowę z lekarzem, w czasie której udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące przeżywania stresu w okresie ostatnich 5 lat - np. czy przeżywała ciągły stres przynajmniej przez jeden miesiąc, jakie były jego objawy (napięcie, lęki, strach, zaburzenia snu), z czym był związany (z sytuacją rodzinną, z pracą, jakimś konfliktem, itp.).

W ciągu kolejnych 24 lat kobiety poddano jeszcze trzykrotnie badaniom medycznym. Nie przeprowadzono już jednak wywiadu na temat przeżywania stresu. Dlatego badacze podkreślają, że ich wyniki odnoszą się do stresu przeżywanego w okresie, na temat którego zebrano dane na początku badań.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które nie doświadczały stresów lub przeżywały ich niewiele, kobiety narażone na stres w analizowanym okresie miały dwukrotnie większe ryzyko raka piersi w ciągu kolejnych 24 lat. Analiza nie wykazała jednak by stres zwiększał ryzyko rozwoju tego raka przed 60 rokiem życia.

Badacze zaobserwowali związek między stresem a rakiem piersi po uwzględnieniu innych czynników kształtujących ryzyko tego nowotworu, jak ryzyko rodzinne, masa ciała, picie alkoholu, wiek, w którym kobieta miała pierwsza miesiączkę, wiek, w którym weszła w okres menopauzy, jak również wiek, w którym urodziła pierwsze dziecko.

Szwedzcy naukowcy zaprezentowali swoje wyniki na Europejskiej Konferencji Onkologicznej w Kopenhadze.


Onet.pl, 25.09.2003

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady