Gen długowieczności sprzyja przeżyciu kobiet z rakiem piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Gen, który sprzyja długowieczności u zwierząt, zwiększa szanse kobiet z rakiem piersi na przeżycie - zaobserwowali naukowcy z USA.

Gen koduje białko o nazwie FOXO3. W badaniach na zwierzętach laboratoryjnych, m.in. na nicieniach, udało się go powiązać z długowiecznością. Najnowsze wyniki wskazują, że należy on do grupy tzw. supresorów nowotworów, czyli białek hamujących procesy nowotworowe.

Zdaniem autorów pracy, ich odkrycie pomoże opracować nowe leki, które zwiększą skuteczność terapii raka piersi u tych kobiet, u których ten cenny gen został wyłączony.

Jak zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas w Houston, u pacjentek z zablokowaną aktywnością genu FOXO3 wyniki terapii były gorsze, a kobiety miały mniejsze szanse na przeżycie. Analiza próbek raka piersi pobranych od ponad 100 pacjentek wykazała, że gen jest nieaktywny u ponad 60 proc. z nich.

W doświadczeniach na komórkach hodowanych w laboratorium badaczom udało się wykazać, że w zablokowaniu aktywności FOXO3 udział bierze enzym zaliczany do kinaz, o skrótowej nazwie IKK. Połączenie IKK z białkiem FOXO3 powoduje, że komórki zaczynają namnażać się w niekontrolowany sposób.

Ze względu na rolę w rozwoju raka piersi, enzym IKK można więc zaliczyć do tzw. onkogenów, białek promujących rozwój raka, uważają badacze.

Zdaniem prowadzącego badania, dr Mien-Chie Hunga, obydwa zidentyfikowane przez jego zespół białka mogą stać się nowym celem w leczeniu raka piersi.

Jak wyjaśnia badacz, wiele prac wskazuje, że blokowanie niektórych kinaz może być skuteczną metodą leczenia różnych nowotworów. Takim lekiem jest na przykład Gleevec, który daje dobre rezultaty w leczeniu chorych na białaczkę.

Co ciekawe, dodatkowe prace ujawniły, że nieco zmieniona wersja FOXO3, która nie wiąże się z IKK, jest dużo bardziej skuteczna w hamowaniu procesów nowotworowych niż wersja zwykła. Hunga uważa, że to odkrycie rodzi nadzieję na opracowanie terapii genowej raka piersi, która będzie polegała na wprowadzaniu zmienionej wersji genu FOXO3 do komórek nowotworu.

Autorzy podkreślają, że ich odkrycie może też tłumaczyć, dlaczego FOXO3 sprzyja długowieczności u zwierząt. Prawdopodobnie jest to związane z jego zdolnością do hamowania procesów nowotworowych - wyjaśniają.

Dokładne wyniki publikuje pismo "Cell".


Onet.pl, 18.04.2004

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady