Można przewidzieć, czy lek na raka piersi okaże się skuteczny

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Dzięki odkryciu mechanizmu działania leku stosowanego w terapii nowotworu piersi (herpcetyny), będzie można przewidzieć, czy lek ten okaże się skuteczny w leczeniu konkretnej pacjentki - donosi najnowszy numer "Cancer Cell".

W prawie 30 procentach przypadków raka piersi stwierdzono, że komórki nowotworowe produkują nadmiar białka o nazwie ErbB2 (które koduje receptor enzymów zwanych kinazami tyrozynowymi). Jeżeli białko to występuje w nadmiernych ilościach, może nastąpić wzrost guza nowotworowego.

W Stanach Zjednoczonych - oraz od niedawna w Wielkiej Brytanii - w leczeniu nowotworów piersi stosuje się lek herceptynę (transtuzumab). Herceptyna blokuje działanie białka ErbB2. Jest bardzo skuteczna w leczeniu różnych typów raka piersi, jednak, jak się okazuje, nie we wszystkich.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego pod kierunkiem dr Dihua Yu odkryła, że herceptyna ma jeszcze jedno działanie. Aktywuje ona białko PTEN w komórkach nowotworowych.

Białko PTEN jest białkiem hamującym rozwój raka (tzw. białkiem supresorowym nowotworów). Jego aktywacja powinna zatem powodować zahamowanie rozwoju nowotworów. Jednak mniej więcej w połowie przypadków raka piersi stężenie PTEN w komórkach jest znacznie obniżone. Przez to aktywujące działanie herceptyny nie jest widoczne, co z kolei prowadzi do oporności nowotworu na lek.

Ponieważ przeciwnowotworowe działanie herceptyny polega m.in. na aktywacji PTEN, niedobór PTEN jest wskaźnikiem małej skuteczności herceptyny w leczeniu nowotworu.

A zatem istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w przypadku pacjentek chorych na raka piersi, u których stwierdzono niedobór PTEN, herceptyna okaże się nieskuteczna. Trzeba zatem od razu zastosować inne metody leczenia.

PAP, 27.08.2004

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady