Tempo wzrostu w okresie dojrzewania wpływa
na ryzyko raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Szybkie tempo wzrostu dziewcząt w okresie rozwoju gruczołów mlekowych zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi w przyszłości - wskazują wyniki badaczy duńskich, które publikuje pismo "New England Journal of Medicine".

Zespół ze Statens Serum Institut w Kopenhadze przeprowadził badania w grupie ponad 117 tys. kobiet urodzonych między 1930 a 1975 rokiem. Na podstawie szkolnych kart zdrowia zebrano dane na temat wzrostu i masy ciała pacjentek
w okresie dorastania.

Okazało się, że dziewczęta, które były wysokie i szczupłe w okresie dorastania (tj. około 14. roku życia), czyli rosły w szybkim tempie w okresie intensywnego rozwoju gruczołów mlekowych, były bardziej narażone na raka piersi w starszym wieku, niż wolniej rosnące rówieśniczki.

Na przykład kobiety, które w wieku 14 lat mierzyły około 167,5 cm miały w przyszłości o 50 proc. wyższe ryzyko raka piersi niż rówieśniczki, które w tym samym wieku nie osiągnęły 152 cm wzrostu.

Badania Duńczyków potwierdziły też wcześniejsze obserwacje, że jednym z czynników ryzyka raka piersi może być duża masa ciała po urodzeniu. Na przykład kobiety, które jako noworodki ważyły ponad 4 kg miały średnio o 17 proc. wyższe ryzyko raka piersi, niż kobiety, których masa po urodzeniu wynosiła około 2,5 kg.

Zdaniem Karin Michels i Waltera Willetta z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, którzy napisali komentarz odredakcyjny do artykułu, najnowsze badania potwierdzają rosnąca liczbę dowodów, że ryzyko raka piersi może się kształtować we wczesnym okresie życia.

(PAP) 17.10.2004

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady