Hormon ciążowy obniża ryzyko raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Ciąża w młodym wieku znacznie obniża przyszłe ryzyko raka piersi. Dzieje się tak dzięki zmianom genetycznym, jakie w komórkach gruczołu sutkowego powoduje hormon ciążowy - wskazują badania amerykańskie, o których informuje serwis "EurekAlert".

Odkrycie to pomoże wyjaśnić obserwowaną od dawna prawidłowość, że kobiety, które urodziły dziecko przed 20. rokiem życia, mają o połowę niższe ryzyko raka piersi niż rówieśniczki, które decydują się na dzieci w późniejszym wieku.

Jak zaobserwowali naukowcy z Fox Case Cancer Center w Filadelfii, ochronny efekt ciąży można przypisać działaniu hormonu ciążowego produkowanego przez łożysko - tzw. gonadotropinie kosmówkowej (HCG).

Badania prowadzono na samicach szczurów, które nie zostały zapłodnione. Połowie z nich wstrzykiwano raz dziennie hCG.

Dzięki temu szczurzyce znacznie rzadziej chorowały na raka sutka niż rówieśniczki, którym nie podawano hormonu ciążowego.

Badacze odkryli, że działając na geny komórek gruczołu sutkowego, gonadotropina przyspieszała ich ostateczne dojrzewanie. Jest to o tyle istotne, że niedojrzałe w pełni komórki są bardziej podatne na zmiany nowotworowe. Można więc wnioskować, że dzięki hCG ryzyko niebezpiecznych zmian w komórkach znacznie malało.

Jak podsumowują naukowcy, wyniki te dowodzą, że wczesna ciąża chroni przed rakiem piersi, skracając okres niedojrzałości komórek sutka.

W dalszych badaniach na samicach szczurów udało im się potwierdzić, że jest to zasługa hormonu hCG, a nie żeńskiego hormonu płciowego o nazwie progesteron, którego produkcja rośnie w czasie ciąży.

Badacze żywią nadzieję, że w przyszłości hCG można będzie wykorzystywać w prewencji raka sutka u kobiet.

Onet.pl, 02.05.2005

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady