Tłuszcze rybie jako nowe leki na raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Kwasy tłuszczowe omega-3, obecne w dużych ilościach w tłustych rybach morskich, mogą, po połączeniu z popularnym środkiem znieczulającym, pomóc w leczeniu raka piersi - wskazują najnowsze badania amerykańskie.

Naukowcy z Methodist Research Institute oraz z Indiana University w Indianapolis zaobserwowali, że takie połączenie dwóch związków hamuje o 50 proc. migrację komórek guza piersi do innych narządów i znacznie obniża ryzyko przekształcenia się go w nowotwór złośliwy.

Badania prowadzono na komórkach raka piersi hodowanych in vitro. Analizowano dwa kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 - kwas dodekaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA), które łączono z lekiem o nazwie propofol. Jest to środek znieczulający, który wykazuje działanie przeciwutleniające. A to znaczy, że może neutralizować szkodliwe dla tkanek cząsteczki z grupy tzw. wolnych rodników.

Okazało się, że połączenie propofolu z DHA lub EPA ograniczało migrację (a tym samym przerzuty) komórek raka piersi do innych narządów o 50 proc., a także o 40 proc. nasilało procesy apoptozy (czyli samobójczej śmierci) komórek nowotworowych.

Samodzielnie kwasy omega-3 miały tylko minimalny wpływ na migrację komórek raka, a propofol hamował ją jedynie o 5-10 proc.

Zdaniem autorów pracy zamieszczonej na łamach pisma "Breast Cancer Research", dzięki połączeniu kwasu tłuszczowego z grupy omega-3 ze środkiem znieczulającym - propofolem - można będzie uzyskać nową rodzinę leków stosowanych w terapii raka piersi.

Jak tłumaczą badacze, kwasy tłuszczowe często dołącza się do różnych leków, dlatego że ułatwiają ich wchłanianie przez komórki. Autorzy najnowszej pracy podejrzewają, że podobny efekt mogą dawać również w przypadku propofolu.

"Być może takie połączenie leku znieczulającego z kwasem tłuszczowym pomaga dłużej zatrzymać go w błonach komórek i w ten sposób zwiększa jego działanie przeciwnowotworowe" - tłumaczy prowadzący badania dr Rafat Siddiqui.

Kwasy tłuszczowe omega-3, których bogatym źródłem są tłuste ryby morskie, tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki i makrela, są znane ze swego pozytywnego wpływu na zdrowie. Obniżają m.in. poziom cholesterolu i dlatego pomagają utrzymać zdrowe serce i układ krążenia.

Naukowcy sugerują ponadto, że omega-3 mogą chronić przed zapaleniem stawów, toczniem układowym (zaliczanym do chorób autoagresywnych) i astmą, a nawet pomagają w leczeniu takich chorób psychicznych, jak depresja czy psychoza maniakalno- depresyjna.

Onet.pl, 11.06.2005

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady