Nanotechnologia daje szansę na szybkie wykrycie raka

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Nano- i mikrotechnologia umożliwiła opracowanie przenośnego urządzenia, które już niebawem będzie wykorzystane jako superszybki test na obecność genu odpowiedzialnego w 5 proc. przypadków za objawy raka piersi.

Optonanogen jest jednocześnie nazwą urządzenia oraz projektu, finansowanego przez wiodące europejskie instytuty naukowe oraz firmy komercyjne, którego celem jest przeprowadzenie badań i wprowadzenie na rynek urządzenia wykrywającego obecność zmian (mutacji) w genie ludzkiego DNA - BRCA 1.

Jak twierdzą naukowcy pracujący nad Optonanogenem, "mutacje genu BRCA 1 odpowiadają za około 2,5 do 5 procent przypadków pojawienia się u kobiet raka piersi".

Opracowane przez naukowców urządzenie, wielkości ludzkiej dłoni, daje szansę wykrycia mutacji genu BRCA 1 w badanej próbce już po około 15 minutach. Korzystając z konwencjonalnych metod analitycznych, na takie same badania trzeba poświęcić kilka godzin lub nawet dni.

Optonanogen rejestruje zachowanie zespołu 20 mikroczujników pokrytych kwasami nukleinowymi, do których przyczepiają się fragmenty badanego DNA.

"Jeżeli występują zmiany składu genu BRCA 1 odpowiedzialnego za możliwość powstania choroby nowotworowej u badanego pacjenta, następuje odchylenie odpowiedniego mikroczujnika o około 0,1 do 0,5 nanometra, co analizowane jest za pomocą specjalnie skonstruowanego zespołu laserowych detektorów" - tłumaczy mechanizm działania Optonanogenu dr Laura Lechuga z Biosensors Group Centro Nacional de Microelectronica w Hiszpanii. Nanometr to miliardowa część metra.

Naukowcy zakładają, iż gotowe urządzenie pojawi się w gabinetach lekarskich najpóźniej za dwa lata, dając lekarzom nowe możliwości w wykrywaniu predyspozycji pacjentów do chorób nowotworowych.

Onet.pl, 18.08.2005

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady