6 Października 2009

"Magda, miłość i rak" - pokaz przedpremierowy

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Film dokumentalny opisuje historię młodej kobiety, której radość życia stała sie lekarstwem na chorobę nowotworową. Jednak najważniejszą motywacją do pokonania raka była wiadomość, że Magda ma dla kogo żyć.
"Magda, - M10.png

Magda Prokopowicz cztery lata temu, w wieku 27 lat, zachorowała na rozsiany nowotwór piersi. W tym samym czasie spotyka swojego życiowego partnera. Jednak najbardziej wyjątkową rzeczą, która dodatkowo zmotywowała bohaterkę do walki z chorobą, była wiadomość o tym, że jest w ciąży. Cierpienie podczas trudnych zmagań z rakiem zwłaszcza podczas radykalnej operacji i chemioterapii, przeplata się ze szczęściem, jakie kobieta przeżywa będąc w ciąży. Największym cudem okazał się zdrowy synek Leonek, który dał Magdzie siłę i chęć życia by pokonać chorobę.

Przedpremierowy pokaz filmu miał miejsce 6 października 2009 w KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Pokaz filmu był także oficjalnym rozpoczęciem działalności Fundacji Magdy Prokopowicz "Rak'n'Roll. Wygraj życie", której celem jest zmiana schematu myślenia na temat choroby nowotworowej oraz poprawa jakości zycia chorych na raka, a w szczególności dotkniętych chorobą kobiet i kobiet w ciąży. Działalność Fundacji opiera się na pozytywnej energii, usmiechu i radości.

Jak powiedział po pokazie filmu dr Jerzy Giermek z Kliniki Nowotworów Piersi Centrum Onkologii w Warszawie, rak piersi występuje u 1:3000 – 10000 ciężarnych. Obserwuje się stały wzrost zapadalności, zgodny z trendami demograficznymi. Ciąża nie pogarsza rokowania pacjentek z rakiem piersi. Nie wykazano różnic w wynikach leczenia u chorych w tym samym stopniu zaawansowania klinicznego będących w ciąży i nie ciężarnych. Jednak ze względu na opóźnienia diagnostyczne w rozpoznawaniu raka, które wynoszą 2-7 miesięcy kobiety będące w ciąży zgłaszają się z rakiem piersi w wyższym zaawansowaniu.

Aborcja nie poprawia wyników leczenia. W ciąży dopuszczalne jest wykonywanie większości badań diagnostycznych z wyłączeniem scyntygrafii i badań obrazowych z wysoką dawką promieniowania jonizującego. Dopuszczalne jest badanie mammograficzne. Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od typu raka, zaawansowania nowotworu oraz wieku ciąży. Leczenie chirurgiczne możliwe jest we wszystkich trymestrach ciąży. Zalecane są operacje radykalne ze względu na przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego. W drugim i trzecim trymestrze (do 35 tygodnia) u ciężarnych pacjentek może być zastosowana chemioterapia. Podawane cytostatyki powinny być skuteczne w leczeniu raka piersi, o dużej masie cząsteczkowej, mocno wiążące się z białkami osocza, trudno rozpuszczalne w tłuszczach. W leczeniu raka piersi u ciężarnych przeciwwskazana jest hormonoterapia. Radioterapia dopuszczalna jest jedynie ze wskazań życiowych.

W Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie w latach 1995 – 2008 leczono 29 chore na raka piersi będące w ciąży. 18 pacjentek w trakcie ciąży było leczonych chemioterapią (16 neoadjuwantową i adjuwantową, 2 paliatywną) obydwie pacjentki leczone paliatywnie były także ze wskazań życiowych napromieniane. 17 pacjentek urodziło zdrowe dzieci, które nadal żyją i rozwijają się prawidłowo. W jednym przypadku doszło do wewnątrzmacicznej śmierci płodu w 26 tygodniu ciąży. 3 pacjentki miały usuniętą ciążę. Wyniki leczenia były podobne jak u pacjentek nie będących w ciąży w tym samym stopniu zaawansowania. Stwierdzono natomiast lepszą tolerancję chemioterapii przez kobiety ciężarne.

 

Premiera filmu odbędzie się w programie TVP1 14 pażdziernika 2009 o godz. 23.00.

 

Komentarze

Dziękuje

Autor: emo, Dodano: 11.10.2009 22:53,

odważna kobieta !!!!!!!!!! podziwiam

Autor: dag, Dodano: 14.10.2009 19:58,

Odważna to zbyt słabe słowo!

Autor: JM, Dodano: 14.10.2009 22:35,

Widziałam film. Dzięki, Pani Magdo za wszystkie piękne słowa o życiu, miłości i zwykłych radościach dnia codziennego.

Autor: clematis, w-wa, Dodano: 15.10.2009 00:20,

Wlasnie obejrzalam film.Pieknie zrobiony i sam realizm.Lezka niejedna splynela.Wrocilam myslami do pierwszego dnia mojej choroby i poczulam sie jakbym stala obok Pani,bo to film tez o mnie.Pozdrawiam i zycze zdrowia,powodzenia i niech pozytywne myslenie nigdy Pania nie opusci.

Autor: Renata, Dodano: 15.10.2009 00:29,

Dziękuję Pani Magdo-piękny film. Oglądałam go z zapartym tchem, jakbym widziałam opowieść o chorobie mojej mamy, która obecnie walczy z "rakiem". Jakby ktoś ją znał, takie same odczucia, przezycia choćby przy utracie włosów, czy przy ich obcięciu. Strach, chwile zwątpienia...Dziękuję za energie, dziękuję za moc, którą Pani daje innym ludziom:) dziękuję za siłę do walki o lepsze jutro :)Pozdrawiam, zdrówka i wszystkiego co najlepsze życzę :)

Autor: Karolina, Dodano: 15.10.2009 01:25,

Doskonale zrobiony film z pięknymi postaciami Bohaterów!Od 12 lat zmagam się z rakiem płuca i znowu przechodzę bardzo trudne chwile związane z nawrotem.Ten film dodał mi sił,podniósł na duchu i będę walczył dalej dokąd starczy sił i pogody ducha.Dziękuję!

Autor: RED49, Dodano: 15.10.2009 07:33,

Dziękuję za ten film... Pani historia pokazała mi, co tak naprawdę liczy się w życiu o co warto walczyć a nie tracić energię na sprawy błahe, z punktu widzenia wieczności nie mające żadnego znaczenia. Ten film to również swoista lekcja pokory - dla mnie pozdrawiam

Autor: młoda mama, Dodano: 15.10.2009 10:31,

Oglądałam film z wielkim wruszeniem,podziwem i nie jedna łza poleciała,Jest Pani Wielka,Silna,Piękna,Zdrowa,Bogu niech będą dzięki,Dużo,Dużo zdrówka,pozdr,

Autor: magda, Dodano: 15.10.2009 11:40,

To piękny i niezwykle humanitarny film, nie wiem kiedy ostatnio taki oglądałam w TV. Tylko dlaczego tak późno? Bardzo pouczający dla wszystkich - w chorobie i w zdrowiu, jak nie zgubić prawdziwych wartości, nawet w trudnych chwilach. Serdeczne dziękuję za tak znakomity film, za to, że Pani i Maż podzieliliście się swoimi przeżyciami. Pani i całej wspaniałej Rodzince dużo zdrowia i opieki Opaczności.

Autor: aniam, Dodano: 15.10.2009 16:45,

Film przepiekny, bardzo wazny, pouczajacy i wlewajacy duzo optymizmu w serce. szkoda tylko ze tak pozno wyemitowany.mam nadzieje ze kiedys bedzie powtorzony na antenie o normalnej godzinie.

Autor: rock, Dodano: 23.10.2009 10:15,

to film tez omnie jest potrzebny dla innych kobiet

Autor: luci, Dodano: 29.10.2009 18:09,

Piękny film... Piękna kobieta... Piękna na zewnątrz i w środku... Silna i mądra. Wspaniała. Pani Magdo, dziękuję za wrażenia, jakie mogłam wynieść ze "spotkania" z Panią. Niech Bóg ma Panią i całą Pani rodzinę w opiece.

Autor: alina, Dodano: 14.03.2010 17:10,

jaki tytuł nosi jej ulubiona piosenka ??? prosze pomóżcie

Autor: ubudsl, Dodano: 07.04.2012 23:06,

"a gdybyśmy nigdy nie spotkali się" anny marii jopek

Autor: A, Dodano: 02.05.2012 16:32,

Piekny film, piekna kobieta... Wiem, ze Pani Magda odeszla.. Mam nadzieje, ze tam gdzie teraz sie znajduje cieszy sie szczesciem! Mezowi Pani Magdy oraz calej rodzinie skladm najszczersze kondolencje...

Autor: ewelina0926, Dodano: 22.08.2012 12:05,

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady